İmamoğlu Müjdeyi Verdi: İstanbul'da Ücretsiz HPV Aşısı Uygulaması Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim vaatlerinden birisi olan Smear ve HPV testi aşısının ücretsiz olarak sunulmaya başlandığını bildirdi. HPV kaynaklı kanser vakalarıyla mücadele amacıyla yapılan bu aşının artık İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak sağlanacağına dikkat çekti.

Resmi Gazete ‘de Yayımlanan Kararla 7 Bin Yabancı Hastaya Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Resmi Gazete'nin son sayısında yer alan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, Türkiye'ye gelen yabancı hastalara sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunulacak. Dışişleri Bakanlığı'nın koordinasyonunda ve Sağlık Bakanlığı'nın onayıyla, yılda en fazla 7 bin yabancı hasta, bu imkândan faydalanabilecek.

AstraZeneca, Koronavirüs Aşılarını Dünya Çapında Geri Çekme Kararı Aldı

Dünyaca ünlü ilaç şirketi AstraZeneca, İngiltere Yüksek Mahkemesi'nde onlarca mağdur ve yakını tarafından dava edilmesinin ardından koronavirüs aşılarını dünya çapında geri çekme kararı aldı. Şirket, mahkeme kayıtlarında aşının "nadir ancak tehlikeli yan etkilere" sahip olduğunu kabul ederek bu kararı aldığını duyurdu.

AstraZeneca Mahkeme Belgelerinde Covid Aşısının Nadir Yan Etkilerini Kabul Etti

İngiltere merkezli ilaç devi AstraZeneca, Covid aşısının nadir görülen yan etkilerine ilişkin dikkat çekici bir adım attı. Şirket, mahkeme belgelerinde Covid aşısının nadir durumlarda Trombositopeni Sendromlu Tromboz (TTS) veya Aşıya Bağlı İmmün Tromboz (VITT) gibi yan etkilere neden olabileceğini kabul etti. Bu yan etkilerin bazı davacılar için ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı ve hatta bazılarının yakınlarını kaybettiği belirtiliyor.

Toz Taşınımı Uyarısı

İstanbul ve çevresindeki 5 ilde, bahar mevsiminin gelmesiyle toz taşınımı nedeniyle hava kirliliği arttı. Uzmanlar, Azotdioksit miktarının tehlikeli seviyelere ulaştığını ve hava kirliliğinin 4 gün süreceğini belirtiyor.

İstanbul'un Beş İlçesi Daha Sağlık Hizmetlerinde 4924 Sayılı Kanun Kapsamına Alındı

İstanbul'da, sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi adına önemli bir gelişme yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Esenyurt ve Arnavutköy'ün de içinde bulunduğu, toplamda beş ilçenin 4924 Sayılı Kanun kapsamına alındığını duyurdu.

Gıda Takviyelerinde Taklitçilik Tehlikesi! A, D ve K Vitaminleri Dikkat!

Hava sıcaklıklarındaki dalgalanmalar ve artan hastalık vakaları, vitamin ve gıda takviyelerine olan ilgiyi de beraberinde getirdi.

Beykoz'a Müjde: 800 Yataklı Dev Hastane Yolda!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Beykoz'a 800 yataklı bir hastane yapılacağını müjdeledi.

Rekor Kırıldı! Şubat Ayı Tarihin En Sıcak Ayı Oldu!

2024 yılı Şubat ayı dünya genelinde "şimdiye kadar kaydedilen en sıcak şubat" ayı olarak tarihe geçti.

Sağlık