MOSDER'in Yeni Başkanı Davut Karaçak Seçildi

MOSDER'in Yeni Başkanı Davut Karaçak Seçildi

Türkiye'nin önde gelen sanayi derneklerinden biri olan ve mobilya sektörüne yön veren Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), 30 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirdiği seçimle yeni başkanını belirledi. Bu seçimde Davut Karaçak, MOSDER'in yeni başkanı olarak göreve başladı.

Davut Karaçak, mobilya sektöründe uzun yıllardır önemli sivil toplum kuruluşlarında çeşitli görevlerde bulunmuş deneyimli bir isimdir. Ayrıca, sektörün önde gelen firmalarından LODA Mobilya'nın Yönetim Kurulu Başkanı olarak tanınmaktadır. Karaçak, başkanlık görevine başladıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında, MOSDER'in önemini ve geleceğe yönelik planlarını vurguladı. Derneğin 2003 yılından bu yana Türk mobilya sektörünü ulusal ve uluslararası düzeyde temsil ettiğini ve sektörün gelişimini desteklediğini belirtti.

MOSDER'in Gelecek Dönem Planları

Karaçak, MOSDER'in sektörel dayanışmayı artırma, iş birliğini teşvik etme ve bilgi paylaşımını sağlama hedeflerine dikkat çekti. Derneğin düzenlediği fuarlar, seminerler ve eğitim programları ile mobilya sanayicilerinin global arenada rekabet edebilirliklerini artırmayı amaçladığını ifade etti. Yeni dönem faaliyetleri kapsamında, yurtdışı fuar ziyaretlerine ve katılımlarına devam edeceklerini, Türkiye mobilyasını dünyaya tanıtma çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı'nın (IIFF) büyümesi için MOSFED ile iş birliği yapacaklarını ve fuarın her yıl ortalama 150 bin ziyaretçiyi ağırladığını, bunların 50 bininin yabancı katılımcılardan oluştuğunu belirtti.

Araştırma ve Sektörel Buluşmalar

Karaçak, sektörel sorunların çözülmesi amacıyla kapsamlı analizler yapılacağını ve MOSFED tarafından yapılan araştırmaların üyelerle paylaşılacağını vurguladı. Sektörel buluşmalara önem vermeye devam edeceklerini, sektörün büyümesi ve haksız rekabetin önlenmesi için idari gelişmelerde bulunacaklarını ve üyelerin haklarını koruyacaklarını ifade etti. MOSDER üye toplantılarında uzman akademisyenler, ekonomistler ve konuşmacılarla etkinlikler düzenlemeye devam edeceklerini belirten Karaçak, bu toplantılarda sektör dinamiklerini belirlemeye ve geliştirmeye odaklanacaklarını söyledi.

Hedefler ve Stratejiler

Karaçak, Türkiye mobilya sektörünü güçlendirmek için sektördeki başarılı ülkelerin izinden gideceklerini, Avrupa kıtasındaki üretim yavaşlığını avantaja çevirerek, şirket birleşmeleri, marka satın alımları ve işbirlikleri ile sektörün güçlenmesine katkı sağlayacaklarını ifade etti. Dünya ticaretinde Türkiye'nin aldığı payın %1'in üzerine çıkarılması gerektiğini vurgulayan Karaçak, bu hedefe ulaşmanın milli gelir seviyesini de artıracağını belirtti.

Davut Karaçak Kimdir?

1978 yılında Kars'ta doğan Davut Karaçak, iş dünyasında gösterdiği başarılarla tanınmaktadır. Loda Mobilya'nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Karaçak, 30 Mayıs 2024 tarihinde MOSDER Başkanı olarak seçilmiştir. Ayrıca, NHD Group Lojistik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, MOBSAD Başkan Yardımcılığı, İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyeliği ve İstanbul Mobilya Sanayicileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini de yürütmektedir.

Karaçak, 2000 yılında kurduğu Tech Design iştirakinin bir parçası olarak Loda markasını hayata geçirmiş ve 2013 yılında İstanbul’da açtığı ilk şube ile Loda Mobilya’yı sektöre tanıtmıştır. Bugün, Loda Mobilya'nın Modoko, Masko, Skyland Hom, Bostancı, İzmir ve Kocaeli'nde showroomları bulunmaktadır. Loda, ABD, Rusya, Dubai gibi önemli uluslararası şehirlerde de mağazalar açarak hızlı bir şekilde global marka olma yolunda ilerlemektedir. Karaçak, hem yurtiçinde hem de yurtdışında Loda Mobilya’nın başarısını artırmaya devam etmektedir.

Önceki Haber İsrail ile Ticaret Yasakları Mobilya Sektörünü Nasıl Etkileyecek?
Sonraki Haber Mobilya Haber’den Haziran Ayına Özel Düğün Paketleri: Evlenecek Çiftler İçin Büyük Fırsatlar!
Benzer Haberler