Gazze'de İnsanlık Dramı: Ateşkes Kararı ve Türkiye'nin Tutumu

Gazze'de İnsanlık Dramı: Ateşkes Kararı ve Türkiye'nin Tutumu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı ve Gazze'de hemen ateşkes öngören üç aşamalı teklifi destekleyen karar tasarısını kabul etti. Karar tasarısı, 14 evet oyu aldı. Dışişleri Bakanlığı, Gazze'deki ateşkes kararını, katliamın sona ermesi açısından önemli bir adım olarak değerlendirdiğini duyurdu.

İsrail, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını hava, kara ve denizden aralıksız olarak sürdürmekte ve halkı zorla aç ve susuz bırakarak büyük bir insani felakete yol açmaktadır. İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 37 bin 84'e yükseldi. Bu insanlık dramı devam ederken, BMGK Gazze'de ateşkes sağlanmasına yönelik kararı kabul etti.

15 ÜYENİN 14'Ü "EVET" OYU KULLANDI

15 üyeli BMGK'de yapılan oylamada, ABD'nin sunduğu karar tasarısı 14 "evet" oyu alırken, Rusya "çekimser" oy kullandı. Kabul edilen kararda, Mısır, ABD ve Katar tarafından yürütülen diplomatik çabalara vurgu yapıldı ve Biden'ın 31 Mayıs'ta sunduğu üç aşamalı teklif memnuniyetle karşılandı. Kararda, İsrail'in Biden'ın teklifini kabul ettiği belirtilirken, Hamas'a da teklifi kabul etme ve uygulama çağrısı yapıldı.

"HAMAS'IN ATEŞKESE OLUMLU YAKLAŞMASI MEMNUNİYET VERİCİ"

Dışişleri Bakanlığı, 10 Haziran'da kabul edilen ateşkes kararı için yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Hamas'ın ateşkes planına yapıcı ve olumlu yaklaşımının memnuniyetle karşılandığı bildirildi.

"TÜRKİYE KATKI VERMEYİ SÜRDÜRECEKTİR"

Açıklamada, İsrail'in kalıcı ateşkese riayet edeceğini taahhüt etmesi ve kararı eksiksiz şekilde uygulaması gerektiği belirtilerek, "Türkiye, savaşın kalıcı şekilde sona ermesini, İsrail'in Gazze'nin tamamından geri çekilmesini, rehinelerin ve tutukluların karşılıklı salıverilmesini, yerlerinden edilen Filistinlilerin Gazze'ye geri dönüşünü, insani yardımların kesintisiz ve yeterli düzeyde ulaştırılmasını ve Gazze'nin yeniden imarını sağlayacak adımlara katkı vermeyi sürdürecektir" denildi.

GAZZE'DE SON DURUM

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 248 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verdi. İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli bölgelerinde 8 katliam gerçekleştirdiği, bu saldırılarda 274'ü Nusayrat Mülteci Kampı'nda olmak üzere toplam 283 Filistinlinin yaşamını yitirdiği ve bazıları ağır 698 Filistinlinin yaralandığı belirtildi. İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 37 bin 84'e, yaralı sayısının 84 bin 494'e yükseldiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı yinelendi.

Önceki Haber Avrupa Parlamentosu Seçimlerinden Zaferle Çıkan Le Pen: "Mültecileri Evlerine Göndereceğiz"
Sonraki Haber Rusya'da Kritik Görüşme! Putin, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ı Kabul Edecek
Benzer Haberler