İsrail Basını: İran, Rusya'nın Desteğiyle Büyük Saldırı Hazırlığında

İsrail Basını: İran, Rusya'nın Desteğiyle Büyük Saldırı Hazırlığında

İsrail basını, Moskova ile Tahran'ın yakın bir ittifak kurmak üzere olduğunu ve bu ittifak sayesinde İran'ın İsrail'e büyük bir saldırı planladığını yazdı. İsmini açıklamak istemeyen bir İsrailli yetkili, "İran büyük bir saldırı için hazırlık yapıyor. Tahran yönetimi, Ruslarla yakın bir iş birliği içinde," ifadelerini kullandı.

İran ve Rusya İttifakı

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ederken, Hayom gazetesi İran ve Rusya arasındaki ittifaka dikkat çekti. Gazete, bu ittifakın güçlenmekte olduğunu ve son dönemde İsrail'deki devlet kurumlarına yapılan siber saldırıların İran tarafından, Rusya'nın desteğiyle gerçekleştirildiğini belirtti.

Orta Doğu'da Rusya'nın Rolü

Analizde, Rusya'nın Orta Doğu'da daha fazla söz sahibi olmak istediği vurgulandı. İran'ın Rusya'dan uçak, helikopter, radar sistemleri ve diğer silahları alması, İsrail'i rahatsız ediyor. İsrailli yetkili, "İran, büyük bir saldırı için hazırlık yapıyor. Tahran yönetimi, Ruslarla yakın bir iş birliği içinde. Konvansiyonel silahları ve insansız hava araçlarını satın alıyorlar, aynı zamanda muhtemelen Rusya'nın gelişmiş siber savaş yeteneklerinden de faydalanıyorlar," dedi.

İran-İsrail Gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi hayatını kaybetmişti. İran, bu saldırıya misilleme yapacağını duyurmuştu. 13 Nisan'da İran, İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı. İran bazı hedeflerin vurulduğunu iddia ederken, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemleri tarafından önlendiğini ve güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.

Önceki Haber Katar Uçağı Türkiye Üzerinde Türbülansa Girdi: 12 Yaralı Var
Sonraki Haber İsrail Çadır Kampını Bombaladı: En Az 40 Sivil Öldü
Benzer Haberler