Yargıtay'ın Yeni Başkanı Ömer Kerkez Oldu

Yargıtay'ın Yeni Başkanı Ömer Kerkez Oldu

Yargıtay'da gerçekleştirilen başkanlık seçimleri, 37. tur oylama sonrasında sonuçlandı. Yargıtay üyeleri, 4 yıl süreyle görev yapacak yeni başkanlarını belirlemek üzere sandık başına gitti. Uzun süren bir oylama maratonunun ardından, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez, 193 oy alarak Yargıtay Başkanı olarak seçildi. Mevcut başkan Mehmet Akarca ise 103 oyda kaldı.

Maraton Seçim Sonuçlandı

24 Mart 2020'de göreve başlayan ve 4 yıllık görev süresini dolduran Mehmet Akarca'nın yerine geçecek yeni başkan için Yargıtay üyeleri yoğun bir seçim süreci geçirdi. İlk 36 turda hiçbir adayın gerekli çoğunluğu sağlayamaması nedeniyle, seçim 37. tura kadar uzadı.

Cemaat Bağlantılı İddialar ve Adaylık Çekilmeler

Seçim sürecinde, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Muhsin Şentürk'ü adaylıktan çekilmesi için istekte bulunduğu ve mevcut başkan Mehmet Akarca'yı desteklediği iddialar arasında yer aldı. Akarca'nın İskenderpaşa cemaatiyle bağlantılı olduğu öne sürülen HAKYOL grubuna yakınlığı, siyasi çevrelerde konuşuluyordu. Öte yandan, Yargıtay Başkanlığına seçilen Ömer Kerkez'in Menzil cemaatine yakın olduğu iddia ediliyor.

Muhsin Şentürk'ün Adaylıktan Çekilmesi

Yargıtay Başkanlığı için aday olan Muhsin Şentürk, seçim sürecinde adaylıktan çekildiğini açıklamış ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için adaylığını duyurmuştu. Bu çekilme, seçim sürecinin daha da karmaşık bir hal almasına neden oldu.

Yargıtay'da yeni dönem, Ömer Kerkez liderliğinde başlarken, yargı içindeki gruplar arasındaki dinamiklerin nasıl şekilleneceği merak konusu.

Önceki Haber İsviçre, Malmö'deki Eurovision Şarkı Yarışması'nda Zirvede
Sonraki Haber Balıkesir'de Bulunan Kemiklerin Kimliği DNA Testiyle Doğrulandı: Kayıp Ekonomist Korhan Berzeg'e Ait
Benzer Haberler