TBMM'de Kayyum Tartışması: Osman Gökçek'ten Ferit Şenyaşar'a Tekme

TBMM'de Kayyum Tartışması: Osman Gökçek'ten Ferit Şenyaşar'a Tekme

Hakkâri Belediyesi'ne kayyum atanması, TBMM Genel Kurulu'nda büyük gerginliğe neden oldu. Demokratik Eylem Partisi (DEM) milletvekillerinin kürsüde gerçekleştirdikleri eyleme müdahale eden AK Parti milletvekillerinden Osman Gökçek, DEM Partili Ferit Şenyaşar'a tekme attı. Bu olayın ardından Genel Kurul'da tartışma kavgaya dönüştü ve kadın milletvekilleri de arada kaldı.

DEM Partisi'nden Kayyum Eleştirisi

DEM Partisi, belediyeye kayyum atanmasının neden olduğu hak ihlallerinin araştırılması için Meclis araştırma önergesi verdi. Önergenin görüşülmesi sırasında, DEM Partili milletvekilleri kürsüde eylem yaparak protesto etti. AK Partili Osman Gökçek, DEM Partili Ferit Şenyaşar'a tekme attıktan sonra ortam iyice gerildi ve kadın milletvekilleri de arbedenin ortasında kaldı.

"Bu İktidar 8 Yıldır Aynı Şeyleri Yapıyor"

DEM Parti Hakkari Milletvekili Vezir Coşkun Parlak, yaptığı konuşmada Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasının seçmenin iradesini hiçe saymak olduğunu belirterek, "Bu iktidar 8 yıldır aynı şeyleri yapıyor. Farklı sonuçlar alınmayacağını defalarca belirttik. Biz bunu delilik değil faşizm olarak görüyoruz," dedi. Parlak, kayyum atamasının sadece DEM Partisi'ne oy verenlerin değil, tüm seçmenlerin iradesini gasp ettiğini vurguladı.

"Kayyum Bir Gaspçı Olarak Anılmaya Mahkum"

Parlak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kayyum sistemi bir rejimdir, darbe sistemidir. Kürt halkına yeterince zulüm edersek boyun eğerler diye düşünüyorsunuz. Biz vurmakla tükenecek bir halk değiliz. Sizin parti militanınız olarak atadığınız kayyum, halk iradesini çalan bir gaspçı olarak anılmaya mahkumdur. Hakkari halkının özgür iradesini yıkamazsınız."

Kürsüde Nöbet ve Kavga

Parlak'ın konuşmasının ardından, DEM Partili milletvekilleri, ellerinde "Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz" yazılı dövizlerle kürsü etrafında nöbete başladı. TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca'nın uyarılarına rağmen kürsüden inmeyen DEM Partililer nedeniyle birleşime ara verildi. Eylem devam edince, Meclis Başkanı Karaca oturumu kapattı. DEM Partililer "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atarken, AK Partililer "Kahrolsun PKK" sloganları attı. Pankartların alınmak istenmesiyle kavga çıktı.

Osman Gökçek'ten Tekme ve Yumruklar

AK Parti Ankara Milletvekili Osman Gökçek, çıkan kavga sırasında DEM Partili Ferit Şenyaşar'a tekme attı. CHP'li Mahmut Tanal'ın paylaştığı görüntülerde, Gökçek'in kalabalığın arasından Şenyaşar'a tekme savurduğu ve ardından yumruk attığı görüldü. Kadın vekiller de kendilerini kavganın ortasında buldu.

Önceki Haber Sürpriz Buluşma! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Meral Akşener Görüşecek
Sonraki Haber Türkiye Belediyeler Birliği'nde Yeni Dönem Başlıyor
Benzer Haberler