Milli Eğitim Bakanı Yeni Müfredatı Onayladı

Milli Eğitim Bakanı Yeni Müfredatı Onayladı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" müfredatını resmi olarak onayladı. Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan bu yeni müfredat, gelecek eğitim-öğretim döneminden itibaren okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıflarından başlamak üzere kademeli olarak uygulanacak.

Yeni Müfredatın Hazırlık Süreci

Milli Eğitim Bakanlığı, uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni müfredat taslağını kamuoyuyla paylaşmıştı. Talim Terbiye Kurulu'nun ardından Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de yeni müfredatı onayladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" kapsamında hazırlanan 9 dersin öğretim programı ile ortak metni, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce 10 dersin öğretim programı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce ise 7 dersin öğretim programı 26 Nisan'da kamuoyunun görüş ve önerisine sunuldu. Bu sürede 67 bin 284 görüş ve öneri toplandı.

Talim ve Terbiye Kurulu'nun Onayı

"Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" için iletilen görüş ve öneriler, ilgili komisyonlar tarafından değerlendirildikten sonra yeni müfredat Talim ve Terbiye Kurulu'nun onayına sunuldu. Öğretmenlerden 38 bin 865, sivil toplum kuruluşları ve eğitim platformları gibi diğer paydaşlardan ise 28 bin 419 görüş ve öneri geldi. Gelen görüşlerin üçte biri ortak metne, altıda biri ise okul öncesi eğitim programına yönelik oldu. Tüm görüşler Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından değerlendirildi.

Nihai Onay ve Erişim

Eğitim paydaşlarından gelen 67 bin 284 görüş ve öneri detaylı bir şekilde değerlendirildi ve öğretim programlarında bazı genel düzeltmeler yapıldı. Tüm görüş ve öneriler şeffaflık, bilimsellik ve katılımcılık ilkeleri doğrultusunda öğretim programlarına yansıtıldı. 26 dersin "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" öğretim programları, 16-22 Mayıs tarihleri arasında Talim ve Terbiye Kurulu gündemine alınarak tekrar görüşüldü ve onaylandı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın onay sürecinden geçen yeni müfredatı onayladı. Böylece, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" müfredatı, https://mufredat.meb.gov.tr/ adresi üzerinden erişime açıldı. Yeni müfredat, gelecek eğitim-öğretim döneminden itibaren kademeli olarak uygulanacak.

Önceki Haber ONUR AKAY’IN MERT DURUŞU
Sonraki Haber Pendik'te Parçalanmış Cesedin Kimliği Belirlendi
Benzer Haberler