Kılıçdaroğlu'ndan Yeniden Adaylık Açıklaması: "Delegeler Gösterirse Cesurlar Bir Adım Öne Çıksın"

Kılıçdaroğlu'ndan Yeniden Adaylık Açıklaması:

Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden genel başkanlığa aday olup olmayacağına ilişkin soruya, delegeleri işaret ederek, "Eğer yeniden genel başkan adayı gösterirlerse, cesurlar bir adım öne çıksın diyeceğiz," yanıtını verdi.

Gündeme Dair Açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme dair çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. Yeniden Genel Başkan adayı olup olmayacağı sorulduğunda, “Ben hiçbir zaman Genel Başkan olacağım diye talepte bulunmadım. Delegeler gösterdiler. Yeniden kurultayda Genel Başkan adayı gösterirlerse, cesurlar bir adım öne çıksın diyeceğiz,” dedi.

Demirtaş ve Mızraklı Ziyareti

Kılıçdaroğlu, KRT TV'ye yaptığı açıklamada, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’yı ziyaret edeceğini duyurdu.

Dokunulmazlıkların Kaldırılması Hakkında

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin CHP'nin evet oyu vermesine yönelik eleştiriler hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, "Bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için anayasa değişikliğine gerek yok. AK Parti'nin grubu yetiyor zaten. O dönem terör bir hayli yoğunlaşmıştı. Dokunulmazlıkları anayasa değişikliği ile getirmek, CHP'yi tuzağa düşürmek içindi. Biz de ‘Dokunulmazlıkları kaldırın’ dedik. Bu, parti programımızda da öngörülmüştü," dedi.

Selahattin Demirtaş Hakkında

Selahattin Demirtaş'ın tutuklanmasını bir hukuk faciası olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu, "Erdoğan, Demirtaş'ı içeride tutuyor çünkü 'Ben seni başkan yaptırmayacağım' dedi. Selahattin Bey eline silah mı aldı? Gezi tutukluları, Osman Kavala gibi birçok insan da aynı durumda. Yarın Demirtaş ve Mızraklı’yı ziyaret edeceğim," ifadelerini kullandı.

Parti İçi Tartışmalar

Kılıçdaroğlu, parti içindeki tartışmalara da değinerek, "Özgür Bey’le genel başkanlığı devrederken uzun bir görüşme yaptık. Siyasette vefa kavramı var. Bu kavram ekseninde daha güzel şeyler yapabilirdik. Kamuoyunda da vefasızlığa uğradığım yönünde bir algı var," dedi.

Hançerlendik Açıklaması

Değişim taleplerine ilişkin, "Ben boşuna 'hançerlendik' demiyorum. Sağduyu ile partinin yetkili organlarında tartışmak varken neden bu talep birdenbire patladı? Gereksiz tartışmalara zemin hazırlamak istemiyorum," dedi.

Cumhurbaşkanlığı Adaylığı Üzerine

Kılıçdaroğlu, "Beraber yola çıktığınız, birlikte mücadele ettiğiniz kişiler, dönüp size tam tersini yaparsa ne dersiniz? Sanki ben zorla cumhurbaşkanı adayı olayım dedim. O günkü anketlerde ben önde çıkıyorum, şimdiki anketlerde başkası. Niye o zaman söylemediniz?" dedi.

Önceki Haber Pendik'te Parçalanmış Cesedin Kimliği Belirlendi
Sonraki Haber Erdoğan İmzaladı: Afganistan ile Vize Uygulamasında Değişiklik
Benzer Haberler