İlk Kez Uydu Üzerinden Bluetooth Bağlantısı Kuruldu

İlk Kez Uydu Üzerinden Bluetooth Bağlantısı Kuruldu

Hubble Network, uzayda Bluetooth bağlantısı kurarak tarihte bir ilke imza attı. Bu başarı, şirketin küresel bir uydu ağı oluşturma hedefine önemli bir adım olarak kaydedildi.

Seattle merkezli Hubble Network, geçtiğimiz günlerde uzayla doğrudan Bluetooth bağlantısı kurarak tarihte bir ilke imza attı. Şirket, SpaceX'in Transporter-10 araç paylaşımı misyonuyla yörüngeye fırlattığı ilk iki uydusu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar sonucunda şirket, 600 km mesafedeki bir uydu üzerinden basit bir 3,5 mm Bluetooth çipinden sinyalleri almayı başardı.

Hubble Network'e göre, herhangi bir Bluetooth cihazını Hubble'ın uydu ağına bağlamak, (hücresel sinyal olmasa bile) 20 kat daha az pil tüketimi ve 50 kat daha düşük işletme maliyeti sağlayarak potansiyel olarak küresel ölçekte kapsama alanı sunabilir. Bu da pahalı uzay donanımlarına ihtiyaç duymadan, düşük güçlü ve düşük maliyetli sensörlerle çeşitli uygulamaların geliştirilebileceği anlamına geliyor.

Şirketin şu anda çeşitli sektörlerden pilot müşterilerle işbirliği yaptığı belirtiliyor. Hubble, inşaat, altyapı, tedarik zinciri, lojistik, petrol, gaz ve savunma gibi sektörlerdeki pilot müşterilerle çalışıyor.

Hubble, 2021 yılında kuruldu ve Life360'ın kurucu ortağı Haro, Iotera'nın kurucusu Ben Wild ve havacılık mühendisi John Kim tarafından yönetiliyor. Haro, bir Bluetooth çipini bir uyduya bağlama fikrini ilk duyduğunda bu fikri çılgınlık olarak değerlendirdi, ancak zamanla bu fikrin değeri anlaşıldı. Özellikle uzak bölgelerde kapsama alanı sorunları, aşırı güç tüketimi ve yüksek işletme maliyetleri gibi nedenlerle mevcut karasal ve uydu ağları yetersiz olduğunda, bu fikir cazip hale geldi.

Şirket, bir yıl önce Transpose Platformu liderliğinde 20 milyon dolarlık A Serisi finansman turunu tamamlayarak ilk uydu serisini fırlatmak ve ilk pilot müşterileri için görevleri yerine getirmek için gerekli sermayeyi sağladı.

Önceki Haber Sony, Yeni Giyilebilir Klima Reon Pocket 5'i Piyasaya Sürdü
Sonraki Haber e-Devlet'te Yeni Hizmet: Kaza Tutanakları Artık İnternet Üzerinden Doldurulabilecek
Benzer Haberler