Bakan Fidan'dan Netanyahu'ya Sert Eleştiri "Katliam Yaptın, Hesap Vereceksin"

Bakan Fidan'dan Netanyahu'ya Sert Eleştiri

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İstanbul'da gerçekleşen Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nda konuştu. Gazze'deki savaşa dair açıklamalarda bulunan Bakan Fidan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya sert eleştirilerde bulundu.

İsrail'in Zorbalığına Karşı Direnmek İnsanlık Görevi

Toplantının açılışında, İsrail'in zorbalığına direnmenin herkes için bir insanlık görevi olduğunu belirten Fidan, "Katliam yapanlar hesap verecek" dedi. Filistin'in er geç Birleşmiş Milletler’e tam üye olacağını vurgulayan Bakan Fidan, D-8 ülkeleri olarak Filistin'in yanında olduklarını belirtti.

"Katliam Yapanlar Mutlaka Hesap Verecek"

Bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'nin kurulmasından başka bir seçenek olmadığını ifade eden Fidan, Filistinli kardeşlerinin her zaman yanında olacaklarını ve yeniden inşa sürecinde destek vereceklerini söyledi. İsrail Başbakanı Netanyahu'ya atıfta bulunarak, "Katliamı gerçekleştirenler mutlaka hesap verecek" dedi.

Filistin'i Tanımaları İçin Ülkelere Çağrı

Filistin Devleti'ni tanımaları için diğer ülkelere çağrıda bulunan Bakan Fidan, "Bizler Filistin'e desteğimizi en güçlü şekilde duyuruyoruz. Birleşmiş Milletler de bu çağrıya yanıt vermeli. Filistin her türlü desteği, yasal bir devlet olarak hak ediyor" dedi.

"Bu Savaş Küresel Demokrasiye Meydan Okuma"

Fidan, İsrail-Filistin savaşının aslında küresel demokrasiye bir meydan okuma olduğunu belirterek, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasından başka çare olmadığını vurguladı. Türkiye'nin bu çabaların yanında olacağını ve Filistin'in birliğini destekleyeceğini ifade eden Fidan, sürdürülebilir bir ateşkes ve kalıcı barış için çağrıda bulundu.

Türkiye İki Devletli Çözümden Yana

Kalıcı barışın savaşarak değil, anlaşmaların uygulanması ve uluslararası diplomatik çabalarla sağlanacağını belirten Bakan Fidan, Türkiye'nin iki devletli çözümden yana olduğunu da ekledi.

Önceki Haber Kassam Tugayları'ndan İsrail Karargâhına Saldırı: Güvenlik Çitini Aştılar
Sonraki Haber Diplomatik İlişkilerin 100. Yılı: Çek Türk İş Birliği Parkı Prag’da Açıldı
Benzer Haberler