Dünya Haber Girişi: 15.11.2021 - 10:40, Güncelleme: 15.11.2021 - 10:40

Yemen, Husiler'in tekrar terör listesine alınmasını istedi

 

Yemen, Husiler'in tekrar terör listesine alınmasını istedi

Husiler'in tekrar terör listesine alınmasını talep eden Yemen, bu durumun Yemenlilerin öldürülmesine ve savaş sahasının genişlemesine etki edeceğini belirtti.
Yemen hükümeti, ABD ve uluslararası topluma Husiler hakkında açıklamalar yaparak çağrılarda bulundu. Saba haber ajansına konuşan Yemen Enformasyon Bakanı Muhammed el-İryani, ABD'nin Husileri terör listesinden çıkarmasının ardından geçen ayların Yemenlilerin hayatında daha kötü, dram dolu ve daha kanlı geçtiğini söyledi. "HUSİLER LİSTEDEN ÇIKINCA CESARETLENDİ" "Terör listesinden çıkarılması Husi milislere saldırmaları için cesaret verdi ve askeri tırmanışı devam ettirmelerine yeşil ışık yaktı" diyen İryani, bu durumun Yemenlilerin öldürülmesine, savaş sahasının genişlemesine ve insanlık dışı suçun devam etmesine yardımcı olduğunu kaydetti. İryani, terör listesinden çıkmalarıyla birlikte Husilerin sırtlarını sükunet ve barışın sağlanması amaçlı yürütülen çabalara dayadığını ve böylece Lahic, Dali, Hudeyde, Taiz, Marib, Şebve ve Beyda kentlerinde askeri operasyonları tırmandırdığını, Suudi Arabistan'a balistik füzeler ve insansız hava araçlarıyla saldırılarını artırdığını vurguladı. HUSİLER'İN YENİDEN TERÖR LİSTESİNE ALINMASINI İSTEDİ "Husi milisler, el-Kaide ve DEAŞ'tan farklı olmayan bir terör örgütüdür" ifadesini kullanan İryani, onların ancak kuvvet dilinden anladıklarını, savaşı durdurmaya zorlamanın tek yolunun siyasi ve askeri baskıyı artırmak olduğunu belirtti. İryani, ABD ve uluslararası topluma Husilerin yeniden terör listesine alınması çağrısında bulundu. ABD eski Başkanı Donald Trump döneminde terörist örgüt listesinde olan Husiler, Joe Biden döneminin başlamasıyla 2021 Şubat ayı ortalarından itibaren terör listesinden çıkarılmıştı.
Husiler'in tekrar terör listesine alınmasını talep eden Yemen, bu durumun Yemenlilerin öldürülmesine ve savaş sahasının genişlemesine etki edeceğini belirtti.

Yemen hükümeti, ABD ve uluslararası topluma Husiler hakkında açıklamalar yaparak çağrılarda bulundu.

Saba haber ajansına konuşan Yemen Enformasyon Bakanı Muhammed el-İryani, ABD'nin Husileri terör listesinden çıkarmasının ardından geçen ayların Yemenlilerin hayatında daha kötü, dram dolu ve daha kanlı geçtiğini söyledi.

Husiler in tekrar terör listesine alınmasını istedi #1">Yemen,  <a href=Husiler in tekrar terör listesine alınmasını istedi #1" class="ll" src="https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2021/11/15/husiler_7990.jpg" style="border:0px; box-sizing:border-box; font:inherit; height:auto; margin:0px; max-width:100%; padding:0px; vertical-align:top; width:auto" />

"HUSİLER LİSTEDEN ÇIKINCA CESARETLENDİ"

" Terör listesinden çıkarılması Husi milislere saldırmaları için cesaret verdi ve askeri tırmanışı devam ettirmelerine yeşil ışık yaktı" diyen İryani, bu durumun Yemenlilerin öldürülmesine, savaş sahasının genişlemesine ve insanlık dışı suçun devam etmesine yardımcı olduğunu kaydetti.

İryani, terör listesinden çıkmalarıyla birlikte Husilerin sırtlarını sükunet ve barışın sağlanması amaçlı yürütülen çabalara dayadığını ve böylece Lahic, Dali, Hudeyde, Taiz, Marib, Şebve ve Beyda kentlerinde askeri operasyonları tırmandırdığını, Suudi Arabistan'a balistik füzeler ve insansız hava araçlarıyla saldırılarını artırdığını vurguladı.

Husiler in tekrar terör listesine alınmasını istedi #2">Yemen,  <a href=Husiler in tekrar terör listesine alınmasını istedi #2" class="ll" src="https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2021/11/15/husiler_5668.jpg" style="border:0px; box-sizing:border-box; font:inherit; height:auto; margin:0px; max-width:100%; padding:0px; vertical-align:top; width:auto" />

HUSİLER'İN YENİDEN TERÖR LİSTESİNE ALINMASINI İSTEDİ

"Husi milisler, el-Kaide ve DEAŞ'tan farklı olmayan bir terör örgütüdür" ifadesini kullanan İryani, onların ancak kuvvet dilinden anladıklarını, savaşı durdurmaya zorlamanın tek yolunun siyasi ve askeri baskıyı artırmak olduğunu belirtti.

İryani, ABD ve uluslararası topluma Husilerin yeniden terör listesine alınması çağrısında bulundu.

ABD eski Başkanı Donald Trump döneminde terörist örgüt listesinde olan Husiler, Joe Biden döneminin başlamasıyla 2021 Şubat ayı ortalarından itibaren terör listesinden çıkarılmıştı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.