Oğuzhan Müezzino
Köşe Yazarı
Oğuzhan Müezzino
 

GÜLLAÇ

MALZEMELER: 12 adet güllaç yaprağı 2 litre süt 3 buçuk su bardağı toz şeker Bir miktar isteğe göre toz fıstık, kırık ceviz, fındık, nar veya kiraz şekerleme YAPILIŞI: Tencereye iki süt ve toz şekeri koyarak kısık ateşte şeker eriyen kadar karıştırarak pişirelim. Piştikten sonra sütü bir kenara alarak ılık oluncaya kadar bekleyelim. Ardından yuvarlak borcama iki kepçe kaşığı üstümüzden koyuyoruz. Üzerine bir güllaç yaprağı bırakarak üstüne bir kepçe daha sütü yayarak döküyoruz. Bunu 6 güllaç yaprağına uyguluyoruz. Bunu yaptıktan sonra güllaç yapraklarının üstüne isteğinize göre ceviz, fıstık tozu ve fındık yayarak koyuyoruz. Geriye kalan 6 güllaç yaprağını da daha önce yaptığımız gibi üzerilerine bir kepçe sütü yayarak döküyoruz. Yani bir güllaç yaprağı bir kepçe süt. Bunu 6 yaprak için ayrı ayrı uyguluyoruz. Şimdi güllacımızı buzdolabında yarım saat dinlendiriyoruz. Bu süre geçtikten sonra güllacın üstüne yine isteğinize göre ceviz, fıstık tozu, nar ve fındık ile süsleyip tekrar buzdolabına bırakıyoruz. İftar saatinde servis yapabilirsiniz.  Herkese hayırlı Ramazanlar…Afiyet olsun…
Ekleme Tarihi: 26 Mayıs 2021 - Çarşamba

GÜLLAÇ

MALZEMELER:
12 adet güllaç yaprağı
2 litre süt
3 buçuk su bardağı toz şeker
Bir miktar isteğe göre toz fıstık, kırık ceviz, fındık, nar veya kiraz şekerleme
YAPILIŞI:
Tencereye iki süt ve toz şekeri koyarak kısık ateşte şeker eriyen kadar karıştırarak pişirelim.
Piştikten sonra sütü bir kenara alarak ılık oluncaya kadar bekleyelim.
Ardından yuvarlak borcama iki kepçe kaşığı üstümüzden koyuyoruz. Üzerine bir güllaç yaprağı bırakarak üstüne bir kepçe daha sütü yayarak döküyoruz. Bunu 6 güllaç yaprağına uyguluyoruz. Bunu yaptıktan sonra güllaç yapraklarının üstüne isteğinize göre ceviz, fıstık tozu ve fındık yayarak koyuyoruz. Geriye kalan 6 güllaç yaprağını da daha önce yaptığımız gibi üzerilerine bir kepçe sütü yayarak döküyoruz. Yani bir güllaç yaprağı bir kepçe süt. Bunu 6 yaprak için ayrı ayrı uyguluyoruz. Şimdi güllacımızı buzdolabında yarım saat dinlendiriyoruz. Bu süre geçtikten sonra güllacın üstüne yine isteğinize göre ceviz, fıstık tozu, nar ve fındık ile süsleyip tekrar buzdolabına bırakıyoruz. İftar saatinde servis yapabilirsiniz. 

Herkese hayırlı Ramazanlar…Afiyet olsun…

Yazıya ifade bırak !

Diğer Yazıları

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.