Dünya Haber Girişi: 31.08.2021 - 13:46, Güncelleme: 31.08.2021 - 13:49

Türkiye-Mısır görüşmelerinin ikinci turu Ankara'da

 

Türkiye-Mısır görüşmelerinin ikinci turu Ankara'da

Türkiye-Mısır siyasi istişarelerinin ikinci turu, 7-8 Eylül tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek.
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye-Mısır siyasi istişarelerinin ikinci turunun, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Loza başkanlığındaki heyetler arasında gerçekleştirileceği belirtildi. 7-8 Eylül 2021 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek görüşmelerde, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alınacak. DENİZ YETKİ ALANLARINDAKİ ÖNEM Deniz yetki anlaşması kapsamında önem arz eden kararlar alınması beklenirken, Mısır'ın bu zamana kadar ki tavrının 'Türkiye'nin sınırlarına dikkat etme' üzerine kurulu olması, istişarelere de yansıdı. Buna bağlı olarak lişkiler normalleşirse iki ülke arasında bir deniz yetki anlaşması imzalanması da gündeme gelebilecek. TİCARETİN ARTIRILMASINA YÖNELİK ADIM Görüşmelerin olumlu sürmesi halinde, iki ülke arasında deniz yetki alanı dışında ticaretin de artırılması bekleniyor.
Türkiye-Mısır siyasi istişarelerinin ikinci turu, 7-8 Eylül tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye-Mısır siyasi istişarelerinin ikinci turunun, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Loza başkanlığındaki heyetler arasında gerçekleştirileceği belirtildi.

7-8 Eylül 2021 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek görüşmelerde, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alınacak.

DENİZ YETKİ ALANLARINDAKİ ÖNEM

Deniz yetki anlaşması kapsamında önem arz eden kararlar alınması beklenirken, Mısır'ın bu zamana kadar ki tavrının 'Türkiye'nin sınırlarına dikkat etme' üzerine kurulu olması, istişarelere de yansıdı.

Buna bağlı olarak lişkiler normalleşirse iki ülke arasında bir deniz yetki anlaşması imzalanması da gündeme gelebilecek.

TİCARETİN ARTIRILMASINA YÖNELİK ADIM

Görüşmelerin olumlu sürmesi halinde, iki ülke arasında deniz yetki alanı dışında ticaretin de artırılması bekleniyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.