Yaşam Haber Girişi: 23.08.2021 - 12:55, Güncelleme: 23.08.2021 - 12:59

Sel bölgesinde okullar açılacak mı? Bakan Özer duyurdu

 

Sel bölgesinde okullar açılacak mı? Bakan Özer duyurdu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, hem yangın bölgesinde hem de sel bölgesinde okulların 6 Eylül’de açılacağını belirtti. Bakan Özer ayrıca Bozkurt’ta tüm öğrencilerin kırtasiye malzemelerinin ücretsiz şekilde dağıtılacağını ve her öğrenciye de tablet hediye edileceğini söyledi.
Sel afetinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ilk olarak AFAD Koordinasyon Merkezinde yetkililerle bir araya geldi. Burada yetkililerden son durum hakkında bilgi alan Bakan Özer, ardından afetin yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu. Burada karşılaştığı hem vatandaşlarla hem de öğrencilerle sohbet eden ve geçmiş olsun dileklerinde bulunan Bakan Özer, afet bölgesinde okulların açılmasıyla ilgili herhangi bir sorunun olmayacağını kaydetti. Bakan Özer, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, kederli ailelerine sabırlar diliyorum. Yaralılarımıza da Allah’tan şifalar diliyorum. Sel felaketinin başladığı günden itibaren devletimiz tüm imkanlarıyla sahada yaraları sarmak için tüm Bakanlıklarımız birbirleriyle koordineli şekilde süreçlerini yürütüyorlar. Bizde Milli Eğitim Bakanlığı olarak sel felaketinin başlangıcından itibaren eğitim kurumlarımızın sadece Kastamonu’da değil Sinop’ta, Bartın’da eğitim kurumlarımızın ne halde olduğunu, nasıl hızlı bir şekilde eğitim öğretime başlayacağıyla ilgili tüm bakanlarımızla, bakan yardımcılarımızla, genel müdürlerimizle, il müdürlerimizle sürece yönettik. "6 EYLÜL'DE OKULLAR AÇILIYOR" Şu an itibariyle Kastamonu ve diğer Sinop ve Bartın’da 6 Eylül’de eğitim öğretimin başlamasıyla ilgili her türlü hazırlığımızı tamamlamış bulunuyoruz. Eğer okul binasında değişiklik olması durumunda öğrencilerimizin tamamını taşımalı eğitim kapsamına aldık ve böylece öğrencilerimizin ücretsiz bir şekilde okullarına götüreceğiz, öğleyin ücretsiz bir şekilde sıcak yemeklerini yiyecekler ve akşamda evlerine ücretsiz bir şekilde evlerine teslim edeceğiz. Diğer tarafından bu bölgedeki tüm öğrencilerimizin yeni eğitim öğretim yılına hazırlık gibi kırtasiye malzemelerinin tamamını biz bakanlık olarak karşılayacağız. Aynı zamanda selden etkilenen tüm öğrencilerimize tablet ve kırtasiye malzemesi hediye edeceğiz. "HİZMETLERİMİZ AFATZEDELERE ÜCRETSİZ OLARAK DEVAM EDECEK" AFAD ve İçişleri Bakanlığımızla koordineli bir şekilde sürece yürütüyoruz. Diğer taraftan evleriyle ilgili sıkıntılı olan velilerimizi pansiyonlara yerleştirdik. Ücretsiz bir şekilde pansiyonlarımızda konaklayabiliyorlar, aynı zamanda ücretsiz bir şekilde yemeklerini yiyebiliyorlar. İhtiyaç devam edene kadar bu hizmetimiz afetzedelere devam edecek. Diğer taraftan Bakanlığımız mevcut okullardan bakım, onarım gibi veyahut ta yıkılıp yapılma ile ilgili tüm süreçleri tamamladı, gerekli planlamaları yaptı ve gerekli tüm kaynakları Kastamonu’ya, Sinop’a ve Bartın’a aktardı. Dolayısıyla bizim yeni eğitim öğretim yılına hazırlanma ile ilgili hiçbir sorunumuz yok.
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, hem yangın bölgesinde hem de sel bölgesinde okulların 6 Eylül’de açılacağını belirtti. Bakan Özer ayrıca Bozkurt’ta tüm öğrencilerin kırtasiye malzemelerinin ücretsiz şekilde dağıtılacağını ve her öğrenciye de tablet hediye edileceğini söyledi.

Sel afetinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ilk olarak AFAD Koordinasyon Merkezinde yetkililerle bir araya geldi. Burada yetkililerden son durum hakkında bilgi alan Bakan Özer, ardından afetin yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu. Burada karşılaştığı hem vatandaşlarla hem de öğrencilerle sohbet eden ve geçmiş olsun dileklerinde bulunan Bakan Özer, afet bölgesinde okulların açılmasıyla ilgili herhangi bir sorunun olmayacağını kaydetti.

Bakan Özer, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, kederli ailelerine sabırlar diliyorum. Yaralılarımıza da Allah’tan şifalar diliyorum. Sel felaketinin başladığı günden itibaren devletimiz tüm imkanlarıyla sahada yaraları sarmak için tüm Bakanlıklarımız birbirleriyle koordineli şekilde süreçlerini yürütüyorlar. Bizde Milli Eğitim Bakanlığı olarak sel felaketinin başlangıcından itibaren eğitim kurumlarımızın sadece Kastamonu’da değil Sinop’ta, Bartın’da eğitim kurumlarımızın ne halde olduğunu, nasıl hızlı bir şekilde eğitim öğretime başlayacağıyla ilgili tüm bakanlarımızla, bakan yardımcılarımızla, genel müdürlerimizle, il müdürlerimizle sürece yönettik.

"6 EYLÜL'DE OKULLAR AÇILIYOR"

Şu an itibariyle Kastamonu ve diğer Sinop ve Bartın’da 6 Eylül’de eğitim öğretimin başlamasıyla ilgili her türlü hazırlığımızı tamamlamış bulunuyoruz. Eğer okul binasında değişiklik olması durumunda öğrencilerimizin tamamını taşımalı eğitim kapsamına aldık ve böylece öğrencilerimizin ücretsiz bir şekilde okullarına götüreceğiz, öğleyin ücretsiz bir şekilde sıcak yemeklerini yiyecekler ve akşamda evlerine ücretsiz bir şekilde evlerine teslim edeceğiz. Diğer tarafından bu bölgedeki tüm öğrencilerimizin yeni eğitim öğretim yılına hazırlık gibi kırtasiye malzemelerinin tamamını biz bakanlık olarak karşılayacağız. Aynı zamanda selden etkilenen tüm öğrencilerimize tablet ve kırtasiye malzemesi hediye edeceğiz.

"HİZMETLERİMİZ AFATZEDELERE ÜCRETSİZ OLARAK DEVAM EDECEK"

AFAD ve İçişleri Bakanlığımızla koordineli bir şekilde sürece yürütüyoruz. Diğer taraftan evleriyle ilgili sıkıntılı olan velilerimizi pansiyonlara yerleştirdik. Ücretsiz bir şekilde pansiyonlarımızda konaklayabiliyorlar, aynı zamanda ücretsiz bir şekilde yemeklerini yiyebiliyorlar. İhtiyaç devam edene kadar bu hizmetimiz afetzedelere devam edecek. Diğer taraftan Bakanlığımız mevcut okullardan bakım, onarım gibi veyahut ta yıkılıp yapılma ile ilgili tüm süreçleri tamamladı, gerekli planlamaları yaptı ve gerekli tüm kaynakları Kastamonu’ya, Sinop’a ve Bartın’a aktardı. Dolayısıyla bizim yeni eğitim öğretim yılına hazırlanma ile ilgili hiçbir sorunumuz yok.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)
Yorum özelliği kapalıdır.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.