Dünya Haber Girişi: 03.12.2021 - 21:49, Güncelleme: 03.12.2021 - 21:49

Savaş için tarih verdi!

 

Savaş için tarih verdi!

Askeri hareketliliğin büyük bir endişeyi tetiklediğini kaydeden ABD Genelkurmay Başkanı Milley, ilk kez sessizliğini bozdu. Sınırda 94 bin askerin beklediğini yineleyen Ukrayna ise, muhtemel bir Rus saldırısının beklendiği tarihi açıkladı.
Giderek tırmanan Ukrayna geriliminde ABD ve Rusya'dan arka arkaya açıklamalar gelirken, Amerikan Genelkurmay Başkanı Mark Milley ilk kez bir savaş çıkması ihtimalini değerlendirdi. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Batılı ülkelerin muhtemel bir işgal korkusu yaşarken Washington'ın Rusya'dan sınırdaki askerlerini geri çekmesini istediğini bildiriyor. ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley ise, ilk kez sessizliğini bozdu ve Rusya'nın Ukrayna sınırı yakınındaki askeri hareketliliğinin büyük bir endişeyi tetiklediğini söyledi. Washington'ın Moskova'nın Ukrayna'ya yönelik bir işgale girişeceğine dair düşüncesi olmadığını belirten General Mark Milley, Nisan ayında gerçekleşen yığınaktan biraz daha fazla endişe duyduklarını kaydetti. Milley, Rusya'nın batı komşusuna herhangi bir askeri müdahalede bulunması halinde söz konusu adımın ABD ve NATO için dikkate değer ulusal güvenlik çıkarları anlamına geleceğini de dile getirdi. ABD Genelkurmay Başkanı'nın açıklamalarında en dikkate değer bölüm, muhtemel bir Rusya saldırısına karşılık askeri bir seçeneğin masaya gelip gelmeyeceği yönündeki tahminleri reddetmesi oldu. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ise, sınırdaki 94 bin Rus askerine rağmen kendilerinin herhangi bir provokasyona girişmediğini belirtti, "Ancak savaşa hazırız. Geniş çaplı bir Rus saldırısı Ocak ayı sonunda gerçekleşebilir" dedi. Ukraynalı bakan, söz konusu bilgiyi istihabarat raporlarına dayandırdı. YARIM SAAT SÜRDÜ Dünya, İsveç'in başkenti Stockholm'de bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un açıklamalarına kilitlendi. İki bakanın görüşmesi yarım saat sürdü. Haziran ayından bu yana Washington ve Moskova arasındaki en üst düzey temas olan randevunun ardından Blinken mevkidaşı Lavrov'u Ukrayna ile çatışmalarının ciddi sonuçları olacağı yolunda uyardı. "Rusya çatışma yoluna giderse, ciddi sonuçları olur" diyen Blinken, Washington'ın hem Kiev hem de Moskova'dan 2014 tarihli Minsk barış sürecindeki yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediğini duyurdu. NATO'yu suçlayan Lavrov ise, "İttifakın askeri altyapısı sorumsuzca Rusya'nın Romanya ve Polonya sınırlarına yaklaştırılıyor, saldırı için kullanılabilecek bir füzesavar savunma sistemi kuruluyor" dedi. Rusya Dışişleri Bakanı, Avrupa'ya orta menzilli füzeler yerleştirilmesinin 'askeri çatışma kabusunu' geri getirdiğini de kaydetti: "ABD ve müttefikleri Rusya ile güvenlik garantilerini tartışmaya yanaşmazsa, Moskova kendi güvenliğini sağlamak için gerekli adımları atacaktır." Lavrov, ABD ile Rusya arasında son yıllarda gerilimin çok fazla arttığını, yeni bir başlangıç yapabilmek için diplomatik misyonların çalışmaları üzerindeki tüm sınırların kaldırılmasını önerdiğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ise, görüşmenin ardından iki ülkenin liderleri Vladimir Putin ile Joe Biden arasında kısa bir süre içinde bir görüşme yapılabileceğinin işaretini verdi.
Askeri hareketliliğin büyük bir endişeyi tetiklediğini kaydeden ABD Genelkurmay Başkanı Milley, ilk kez sessizliğini bozdu. Sınırda 94 bin askerin beklediğini yineleyen Ukrayna ise, muhtemel bir Rus saldırısının beklendiği tarihi açıkladı.

Giderek tırmanan Ukrayna geriliminde ABD ve Rusya'dan arka arkaya açıklamalar gelirken, Amerikan Genelkurmay Başkanı Mark Milley ilk kez bir savaş çıkması ihtimalini değerlendirdi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Batılı ülkelerin muhtemel bir işgal korkusu yaşarken Washington'ın Rusya'dan sınırdaki askerlerini geri çekmesini istediğini bildiriyor.

ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley ise, ilk kez sessizliğini bozdu ve Rusya'nın Ukrayna sınırı yakınındaki askeri hareketliliğinin büyük bir endişeyi tetiklediğini söyledi.

Washington'ın Moskova'nın Ukrayna'ya yönelik bir işgale girişeceğine dair düşüncesi olmadığını belirten General Mark Milley, Nisan ayında gerçekleşen yığınaktan biraz daha fazla endişe duyduklarını kaydetti.

Milley, Rusya'nın batı komşusuna herhangi bir askeri müdahalede bulunması halinde söz konusu adımın ABD ve NATO için dikkate değer ulusal güvenlik çıkarları anlamına geleceğini de dile getirdi.

ABD Genelkurmay Başkanı'nın açıklamalarında en dikkate değer bölüm, muhtemel bir Rusya saldırısına karşılık askeri bir seçeneğin masaya gelip gelmeyeceği yönündeki tahminleri reddetmesi oldu.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ise, sınırdaki 94 bin Rus askerine rağmen kendilerinin herhangi bir provokasyona girişmediğini belirtti, "Ancak savaşa hazırız. Geniş çaplı bir Rus saldırısı Ocak ayı sonunda gerçekleşebilir" dedi. Ukraynalı bakan, söz konusu bilgiyi istihabarat raporlarına dayandırdı.

YARIM SAAT SÜRDÜ

Dünya, İsveç'in başkenti Stockholm'de bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un açıklamalarına kilitlendi. İki bakanın görüşmesi yarım saat sürdü.

Haziran ayından bu yana Washington ve Moskova arasındaki en üst düzey temas olan randevunun ardından Blinken mevkidaşı Lavrov'u Ukrayna ile çatışmalarının ciddi sonuçları olacağı yolunda uyardı.

" Rusya çatışma yoluna giderse, ciddi sonuçları olur" diyen Blinken, Washington'ın hem Kiev hem de Moskova'dan 2014 tarihli Minsk barış sürecindeki yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediğini duyurdu.

NATO'yu suçlayan Lavrov ise, "İttifakın askeri altyapısı sorumsuzca Rusya'nın Romanya ve Polonya sınırlarına yaklaştırılıyor, saldırı için kullanılabilecek bir füzesavar savunma sistemi kuruluyor" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı, Avrupa'ya orta menzilli füzeler yerleştirilmesinin 'askeri çatışma kabusunu' geri getirdiğini de kaydetti: "ABD ve müttefikleri Rusya ile güvenlik garantilerini tartışmaya yanaşmazsa, Moskova kendi güvenliğini sağlamak için gerekli adımları atacaktır."

Lavrov, ABD ile Rusya arasında son yıllarda gerilimin çok fazla arttığını, yeni bir başlangıç yapabilmek için diplomatik misyonların çalışmaları üzerindeki tüm sınırların kaldırılmasını önerdiğini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ise, görüşmenin ardından iki ülkenin liderleri Vladimir Putin ile Joe Biden arasında kısa bir süre içinde bir görüşme yapılabileceğinin işaretini verdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.