Gündem Haber Girişi: 31.07.2021 - 18:59, Güncelleme: 31.07.2021 - 18:59

Havadaki dev Türkiye'ye giriş yaptı! 10 ayrı noktada....

 

Havadaki dev Türkiye'ye giriş yaptı! 10 ayrı noktada....

Dünya gözünü Türkiye'den yükselen orman yangınlarına çevirdi, ABD'li teknoloji şirketi ise inanılmaz uydu görüntülerini paylaştı. 10 ayrı noktada alevlerin önü kesilmeye çalışılıyor, Türkiye'ye destek için havalanan dev uçaklar ise yangınlara tek seferde 39 ton su bırakabilecek.
Antalya, Muğla, İzmir, Osmaniye, Mersin, Adana, Çanakkale, Kayseri, Edirne, Kütahya, Aydın, Kilis, Kocaeli, Kastamonu, Sakarya, İstanbul, Hatay, Bursa, Diyarbakır, Karaman, Balıkesir, Manisa, Bingöl, Kırklareli, Bilecik, Şanlıurfa, Bitlis, Kahramanmaraş, Çorum, Isparta... Akdeniz kıyısındaki Manavgat'ta Çarşamba günü öğleden sonra başlayan orman yangınlarına saatler ilerledikçe yenileri eklendi, Cumartesi sabahı itibarıyla 98 yerden alevler yükseldi. İtfaiye ekipleri ve orman görevlilerinin yanı sıra binlerce insan alevlerin önünü kesmek için canla başla uğraş verdi, yangınlardan 88'i söndürüldü. Antalya Manavgat'ta orman yangınları yerleşim alanlarını tehdit ediyor. Söndürme çalışmasına katılan iki işçinin cansız bedeni ise bugün öğle saatlerinde bulundu. Gebece Mahallesi Beloluk mevkisinde söndürme çalışmaları sırasında arazözün yandığı bilgisi üzerine bölgeye ekipler sevk edildi. İki işçinin cansız bedenine ulaşılırken, yaralı iki işçi hastaneye taşındı. Manavgat'tan gelen acı haberlerle birlikte can kaybı 6'ya çıktı. Felakette hayatını kaybedenlerin beşi Manavgat'ta alevlerden kaçamadı, Marmaris'te ise itfaiyecilere su taşıyan bir genç yaşamını yitirdi. HAVADAKİ DEVLER TÜRKİYE'DE Rusya, yangınların söndürülebilmesi için Türkiye'ye 11 araçtan oluşan bir hava filosuyla destek gönderdi. 11 araçtan beşi ise, orman yangınlarında başarısıyla bilinen bir dev: Il-76. Halihazırda Rusya'dan yola çıkan Il-76'lardan birinin Türkiye hava sahasına giriş yaptığı ve yangın bölgesine doğru ilerlediği, internetteki havacılık sitelerinden takip edilebiliyor. Geçmişte aralarında Şili'nin de bulunduğu birçok ülkede görev yapan dev uçak Il-76, yaklaşık 39 ton su taşıyabiliyor. 50 metreyi aşkın kanat açıklığı bulunan uçağın kalkış ağırlığı ise 157 tonu bulabiliyor. 3 bin 650 kilometre menzile ulaşabilen Il-76, saatte 900 kilometre hıza çıkabiliyor. Havadaki dev, son olarak Sibirya'daki orman yangınlarında kullanılmıştı. Rus resmi televizyonlarının yayınladığı görüntülerde alevlerin üzerine su bırakan Il-76 görülmüştü. Rus yetkililer, uçakların şimdiye kadar 770 tonu aşkın suyla yangınlara müdahale ettiğini açıklamıştı. KIZILÖTESİ YANGIN GÖRÜNTÜSÜ ABD merkezli Maxar Technologies şirketinden bazı uzmanlar ise, Türkiye'nin birçok noktasından yükselen alevlerin uydu fotoğraflarını dünyaya servis etti. Fotoğraflarda Mersin'in Aydıncık İlçesi'ne bağlı Hacıbahattin Mahallesi, Manavgat'ta yer alan Oymapınar Barajı ve Manavgat'ın genel görüntüsü yer aldı. Maxar'ın uydu görüntülerinde en dikkat çekici kare ise, Oymapınar Barajı çevresindeki yangınların kızılötesi fotoğraflanması oldu. Avrupa Birliği'ne (AB) ait uydu ise, bugün Twitter hesabından paylaştığı fotoğrafta Türkiye'den yükselen dumanların Akdeniz'in ortasına kadar ulaştığını gösterdi. Rus haber ajansı TASS, özellikle Marmaris'ten çok sayıda fotoğrafı servis etti. Alevlerin otel ve evlere nasıl yaklaştığını gösteren kareler, Alina Kvasha ve Arsen Khasanov imzalı.
Dünya gözünü Türkiye'den yükselen orman yangınlarına çevirdi, ABD'li teknoloji şirketi ise inanılmaz uydu görüntülerini paylaştı. 10 ayrı noktada alevlerin önü kesilmeye çalışılıyor, Türkiye'ye destek için havalanan dev uçaklar ise yangınlara tek seferde 39 ton su bırakabilecek.

Antalya, Muğla, İzmir, Osmaniye, Mersin, Adana, Çanakkale, Kayseri, Edirne, Kütahya, Aydın, Kilis, Kocaeli, Kastamonu, Sakarya, İstanbul, Hatay, Bursa, Diyarbakır, Karaman, Balıkesir, Manisa, Bingöl, Kırklareli, Bilecik, Şanlıurfa, Bitlis, Kahramanmaraş, Çorum, Isparta...

Akdeniz kıyısındaki Manavgat'ta Çarşamba günü öğleden sonra başlayan orman yangınlarına saatler ilerledikçe yenileri eklendi, Cumartesi sabahı itibarıyla 98 yerden alevler yükseldi.

İtfaiye ekipleri ve orman görevlilerinin yanı sıra binlerce insan alevlerin önünü kesmek için canla başla uğraş verdi, yangınlardan 88'i söndürüldü.

Antalya Manavgat'ta orman yangınları yerleşim alanlarını tehdit ediyor. Söndürme çalışmasına katılan iki işçinin cansız bedeni ise bugün öğle saatlerinde bulundu.

Gebece Mahallesi Beloluk mevkisinde söndürme çalışmaları sırasında arazözün yandığı bilgisi üzerine bölgeye ekipler sevk edildi. İki işçinin cansız bedenine ulaşılırken, yaralı iki işçi hastaneye taşındı.

Manavgat'tan gelen acı haberlerle birlikte can kaybı 6'ya çıktı. Felakette hayatını kaybedenlerin beşi Manavgat'ta alevlerden kaçamadı, Marmaris'te ise itfaiyecilere su taşıyan bir genç yaşamını yitirdi.

HAVADAKİ DEVLER TÜRKİYE'DE

Rusya, yangınların söndürülebilmesi için Türkiye'ye 11 araçtan oluşan bir hava filosuyla destek gönderdi. 11 araçtan beşi ise, orman yangınlarında başarısıyla bilinen bir dev: Il-76.

Halihazırda Rusya'dan yola çıkan Il-76'lardan birinin Türkiye hava sahasına giriş yaptığı ve yangın bölgesine doğru ilerlediği, internetteki havacılık sitelerinden takip edilebiliyor.

Geçmişte aralarında Şili'nin de bulunduğu birçok ülkede görev yapan dev uçak Il-76, yaklaşık 39 ton su taşıyabiliyor. 50 metreyi aşkın kanat açıklığı bulunan uçağın kalkış ağırlığı ise 157 tonu bulabiliyor.

3 bin 650 kilometre menzile ulaşabilen Il-76, saatte 900 kilometre hıza çıkabiliyor. Havadaki dev, son olarak Sibirya'daki orman yangınlarında kullanılmıştı.

Rus resmi televizyonlarının yayınladığı görüntülerde alevlerin üzerine su bırakan Il-76 görülmüştü. Rus yetkililer, uçakların şimdiye kadar 770 tonu aşkın suyla yangınlara müdahale ettiğini açıklamıştı.

KIZILÖTESİ YANGIN GÖRÜNTÜSÜ

ABD merkezli Maxar Technologies şirketinden bazı uzmanlar ise, Türkiye'nin birçok noktasından yükselen alevlerin uydu fotoğraflarını dünyaya servis etti.

Fotoğraflarda Mersin'in Aydıncık İlçesi'ne bağlı Hacıbahattin Mahallesi, Manavgat'ta yer alan Oymapınar Barajı ve Manavgat'ın genel görüntüsü yer aldı.

Maxar'ın uydu görüntülerinde en dikkat çekici kare ise, Oymapınar Barajı çevresindeki yangınların kızılötesi fotoğraflanması oldu.

Avrupa Birliği'ne (AB) ait uydu ise, bugün Twitter hesabından paylaştığı fotoğrafta Türkiye'den yükselen dumanların Akdeniz'in ortasına kadar ulaştığını gösterdi.

Rus haber ajansı TASS, özellikle Marmaris'ten çok sayıda fotoğrafı servis etti. Alevlerin otel ve evlere nasıl yaklaştığını gösteren kareler, Alina Kvasha ve Arsen Khasanov imzalı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)
Yorum özelliği kapalıdır.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.