GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-01-2023 16:31

Türkkan ve Başarır için TBMM'de Hazırlık Komisyonu kuruldu

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nda CHP’li Ali Mahir Başarır ve İyi Parti’li Lütfü Türkkan hakkındaki dokunulmazlığın kaldırılması dosyalarının incelenmesi için hazırlık komisyonu kuruldu.

Türkkan ve Başarır için TBMM'de Hazırlık Komisyonu kuruldu

Anayasa ve Adalet Komisyonlarının Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon, İyi Parti'li Türkkan hakkında, 'şehit yakınına hakaret' ve 'basit yaralama' suçlarından ve CHP'li Başarır hakkında, 'mahkeme heyetine müdahale ve saygısızlık' suçlaması ile hazırlanan fezlekeleri görüşmek üzere AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığında toplandı.

 

Komisyonun CHP, İYİ Parti ve HDP'li üyeleri ise toplantıya katılmadı. Komisyon Başkanı Beyazıt, yasama dokunulmazlığının amacının, milletvekillerini keyfi ve asılsız soruşturmalar ile tutuklanmalardan korumak olduğunu belirterek, "Ancak, milletvekillerine tanınmış olan dokunulmazlığın, milletvekillerinin şahıslarına tanınmış bir suç işleme özgürlüğü olarak görülemeyeceği de malumlarınızdır. TBMM kurulduğu günden beri toplum nezdindeki saygınlığını güçlendirerek sürdürmüştür.

 

Milletvekillerinin de Meclis'in ve milletvekili saygınlığına zarar verecek tutum ve davranışlardan kaçınmak için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekir. Milletvekilleri hakkında ortaya çıkan ve kamuoyunun yoğun tepkisine konu olan, toplumun geniş kesimlerinde infial uyandıran, yasama organının saygınlığına zarar verecek mahiyetteki iddiaların komisyonumuzca incelenmesi parlamentonun ve milletvekillerinin itibarının korunabilmesi açısından önemlidir.

 

Yine önemle belirtmek gerekir ki dosyalarda yer alan suçlamalara ilişkin olarak komisyonumuzun görevi, ilgili milletvekillerinin suçlu olup olmadığı değerlendirilmesi ve yargılanması değildir. Komisyonumuzun ve kuracağımız Hazırlık Komisyonunun görevi dosyaları incelemek ve gerekli görülürse yargılamanın önünün açılması ve nihai karar merci olan Genel Kurul takdirine sunulmasıdır" dedi.

Açıklamanın ardından, komisyonun görüşmeleri basına kapalı olarak devam etti.

 

Hazırlık komisyonu kuruldu

Yaklaşık bir saat süren toplantıda; Türkkan ve Başarır'ın dokunulmazlıklarının kaldırılması amacıyla Hazırlık Komisyonu kurulmasına karar verildi.

Komisyonda, Hazırlık Komisyonunda görev alacak üyeler de kura ile belirlendi. Buna göre komisyonda; AK Parti'den Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat, HDP'den Ağrı Milletvekili Abdullah Koç ve CHP'den Mersin Milletvekili Alpay Antmen yer alacak.

Komisyon önümüzdeki günlerde toplanarak başkan seçimi yapacak ve ardından çalışma takvimi belirlenecek.

 

AdminAdmin