GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-03-2023 20:26

Pakistan'da sular durulmuyor! Eski Başbakan için bir tutuklama emri daha çıkarıldı

Pakistan’ın eski Başbakanı Imran Khan hakkında kadın yargıcı tehdit ettiği iddiasıyla ilgili açılan dava ve devlet hediyelerini satma ve mal varlığını gizleme suçlamalarıyla ilgili Toshakhana davasına katılmaması nedeniyle iki tutuklama emri çıkarıldı.

Pakistan'da sular durulmuyor! Eski Başbakan için bir tutuklama emri daha çıkarıldı

Pakistan’da hakkındaki devam eden iki davada eski Başbakanı Imran Khan için tutuklama emri çıkarıldı. Geçtiğimiz sene ağustos ayında Khatoon Yargıcı Zeba Chaudhry'nin tehdit edilmesiyle ilgili bir davanın duruşmasına katılmayan Khan, avukatı aracılığıyla güvenlik endişelerini öne sürerek, mahkemeye katılmaktan muaf tutulmak istedi. İslamabad Bölge Mahkemesi ise, Khan'ın talebini reddederek tutuklama emri çıkardı ve polise 29 Mart'a kadar Khan’ı mahkeme huzuruna çıkarması talimatını verdi. Khan, ayrıntı vermeden tutuklanması durumunda hazır bir planı olduğunu ifade ederek, "Tutuklanmam durumunda zamanı geldiğinde ulusla paylaşılacak hazır bir planımız var" dedi.

Khan, geçtiğimiz sene gözaltında işkence gördüğü iddia edilen yardımcısı Shahbaz Gill ile dayanışma amacıyla siyasi bir miting düzenlemiş, konuşmasında Yargıç Chaudhry'yi "kendisine karşı işlem yapılacağı için kendini hazırlaması gerektiğini" söyleyerek tehdit etmişti. Konuşmanın ardından Khan hakkında Yargıç Chaudhry'yi tehdit ettiği iddiası ile dava açılmıştı. Khan, daha sonra İslamabad Yüksek Mahkemesine verdiği ifadede, "çizgiyi aşmış olabileceğini" kabul etmiş ve yargıçtan özür dilemeye istekli olduğunu belirtmişti.

KHAN HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ÇIKARILAN DAVAYA KATILMADI

Devlet hediyelerini satma ve mal varlığını gizleme suçlamalarıyla ilgili Toshakhana davasında Yargıç Zafar İkbal, Khan hakkında 28 Şubat’ta duruşmaya katılmaması nedeniyle tutuklama emri çıkarmıştı. Polis, 5 Mart'ta Khan'ın Lahor’daki evine gitmiş fakat Khan’ı evde bulamamıştı. Hakkında verilen tutuklama kararını üst mahkemeye taşıyan Khan’ın hakkındaki tutuklama kararı 13 Mart'a kadar askıya alınmıştı. Bugünkü duruşmaya da katılmayan Khan hakkında yeniden tutuklama emri çıkarılarak, polise 18 Mart'a kadar Khan’ı mahkeme huzuruna çıkarması talimatı verildi.

KHAN HÜKÜMETİ NİSANDA DÜŞMÜŞTÜ

Pakistan'da 10 Nisan 2022'de parlamentoda yapılan güven oylamasında 174 "hayır" oyu alan Khan hükümeti düşmüştü. Khan’ın yerine başbakanlık görevine 11 Nisan'da parlamentoda yapılan oylamada 174 oy alarak salt çoğunluğu sağlayan Şahbaz Şerif seçilmişti.

POLİS, KHAN’I GÖZALTINA ALMAK İÇİN EVİNE GİTMİŞTİ

Polis, bugün devlet hediyelerini satma ve mal varlığını gizleme suçlamalarıyla ilgili Toshakhana davası kapsamında çıkarılan tutuklama emrine istinaden Khan’ın Lahor kentindeki evine gitmişti. Destekçileri Khan’ın evine akın ederken, Khan’ın evde bulunmadığı ifade edilmişti. Khan yaptığı açıklamada, hiçbir kurum ve kişinin önünde diz çökmediğini ve milletin de diz çökmesine izin vermeyeceğini aktarılmıştı.

'EVİNİN ÖNÜNDE NÖBET TUTUYOR'

Eski Pakistan başbakanı İmran Han'ın bir destekçisi, 5 Mart 2023'te Lahor'daki evinin önünde nöbet tutuyor. Pakistan polisi, memurların 5 Mart'ta baskı yaparken birkaç yasal davayla mücadele eden eski başbakan İmran Han'ı tutuklamaya çalıştığını söylemişti.

AdminAdmin