GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-10-2022 16:30

Metin Feyzioğlu kimdir? Hakkında merak edilenler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı büyükelçilerin yeni büyükelçilik ve daimi temsilcilik görevlerini tebliğ etti. Eski Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Lefkoşa Büyükelçiliği'ne atandı. Peki Metin Feyzioğlu kimdir, nereli kaç yaşında? İşte Metin Feyzioğlu hayatı.

Metin Feyzioğlu kimdir? Hakkında merak edilenler

Yeni büyükelçi atama kararlarına göre Eski Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Lefkoşa Büyükelçiliğine atandı. Metin Feyzioğlu’nun KKTC büyükelçisi olmasından sonra Metin Feyzioğlu kimdir, nereli kaç yaşında olduğu bir hayli merak ediliyor. Metin Feyzioğlu hayatı, biyografisi, özgeçmişi.

Metin Feyzioğlu kimdir?

Metin Feyzioğlu, 7 Temmuz 1969 tarihinde Kızıltoprak, Kadıköy, İstanbul doğumludur. Türk ceza hukuku profesörü ve Türkiye Barolar Birliği'nin 8. Başkanı.[2] Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı görevini 2013-2021 yılları arasında sürdürmüş olan Feyzioğlu, Turhan Feyzioğlu'nun torunudur.

 

Metin Feyzioğlu hayatı, biyografisi

Metin Feyzioğlu, Turhan Feyzioğlu ve Leyla (Cıngıllıoğlu) Feyzioğlu'nun kızı Saide (Feyzioğlu) Buçukoğlu (1950-1969) ile Mehmet Buçukoğlu (1945) çiftinin çocuğu olarak İstanbul'un Kadıköy ilçesinin Kızıltoprak semtinde 7 Temmuz 1969 tarihinde doğdu. Annesi doğumdan iki saat sonra vefat edince dedesi ve anneannesi tarafından evlat edinildi ve Ankara'da onlar tarafından yetiştirildi.

Metin Feyzioğlu okulu nerelerde okudu?

Feyzioğlu, TED Ankara Koleji'ni 1986 tarihinde bitirdi. Ardından girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1990 yılında mezun oldu. 1991 yılında Ankara Barosu'na kayıt oldu. 1992 yılında tamamladığı Kamu Hukuku alanındaki yüksek lisansının ardından 1995 yılında doktor unvanı aldı. 1996 yılında mezun olduğu fakülteye Ceza Hukuku alanında yardımcı doçent olarak atandı. Columbia Üniversitesi'nde hukuk İngilizcesi sertifikasını aldı. 2002 yılında Doçent, 2005 yılında Profesör oldu. 2007 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı oldu ve bu görevi bir yıl sürdürdü.

Metin Feyzioğlu mesleki kariyeri

Ankara Barosu Başkanlığı: 1991 yılından beri kayıtlı olduğu Ankara Barosu'nun 10 Ekim 2010 tarihinde gerçekleşen 61. Olağan Genel Kurulunda kullanılan oyların %58'ini alarak başkanlığa seçildi. 62. Olağan Genel Kurulu'nda oyların %60'ını alarak tekrar seçilmiştir.

Metin Feyzioğlu Türkiye Barolar Birliği başkanlığı görevini ne zaman yaptı?

Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği 32. Olağan genel kurulunda 447 delegenin 209'unun oyunu alarak 26 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye Barolar Birliği'nin 8. başkanı seçildi ve parti meclisi üyeliğinden istifa etti.

Metin Feyzioğlu siyasi görüşü nedir?

18 Temmuz 2012 tarihinde Bilim Yönetim ve Kültür Platformu kontenjanından CHP Parti Meclisi üyesi olmuştur.

 

Metin Feyzioğlu özel yaşamı

Evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

 

Metin Feyzioğlu yazdığı kitaplar

2013 - Türkiye Ağaca Neden Sarıldı?

2015 - Çıkış Yolu

Metin Feyzioğlu aldığı ödüller

İnsan Hakları ve Demokrasi Ödülü (Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından.)

Başöğretmen Atatürk Onur Ödülü

Adnan Kahveci Devlet Adamı Onur Ödülü

 

Metin Feyzioğlu: Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçek bir lider

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi duruşu ile ilgili konuşan Feyzioğlu, 'Tayyip Bey gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gözleri doluyor, gerçekten gülümsüyor' ifadelerini kullandı.

AdminAdmin