Dünya

Maymun çiçeği virüsü bir ülkede daha görüldü

Afrika dışındaki ilk maymun çiçeği vakasının 7 Mayıs'ta İngiltere'de doğrulanmasının ardından ülkeler peş peşe ilk vaka tespitlerini duyurdu. Virüsün görüldüğü ülkelerin sayısında artış gözlemlenirken, Güney Kore ülkede ilk kez maymun çiçeği virüsüne bağlı vaka tespit edildiğini açıkladı.

Maymun çiçeği virüsü bir ülkede daha görüldü

Güney Kore, iki kişide maymun çiçeği virüsüne rastlandığını açıkladı. Böylelikle ülkedeki ilk maymun çiçeği virüsü vakası doğrulanmış oldu.

21 GÜN TECRİT

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA) tarafından yapılan açıklamada, vakalardan birinin 20 Haziran'da ülkeye gelen yabancı uyruklu bir kişide, diğerinin ise 21 Haziran'da ülkeye giriş yapan bir Güney Kore vatandaşında görüldüğü belirtildi. Söz konusu hastaların ise 21 gün tecrit edileceği açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde Lübnan, Brezilya ve Gürcistan da ilk vaka tespitlerini doğrulamış, belirtilen hastaların yurt dışına seyahat ettikleri aktarılmıştı.

DSÖ, MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ İÇİN TOPLANACAK

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) bilim insanları 23 Haziran’da Maymun Çiçeği virüsünün, şu an Covid-19 için geçerli olan en yüksek küresel uyarı seviyesi ‘uluslararası önemi haiz halk sağlığı acil durumu’ olarak değerlendirilmesi konusunda toplanacak.

MAYMUN ÇİÇEĞİ BELİRTİLERİ VE BULAŞ YOLLARI

Maymun çiçeği virüsü insana bulaştıktan sonra hastalık belirtileri ortaya çıkıncaya kadar geçen süre 5-21 gün arasında değişiyor. Virüs kuluçka süresinde değil, belirtiler baş gösterdikten sonra bulaşıyor. Hastalık öncelikle yüzde 85 oranında yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, lenf düğümlerinde şişme, titreme ve halsizlik ile kendini gösteriyor. Ateşin ortaya çıkmasından 1 ila 3 gün sonra (bazen daha uzun) hastaların yüzde 97’sinde, genellikle yüzde başlayan ve vücudun diğer bölgelerine yayılan bir kızarıklık gelişiyor. Lezyonlar önce deride döküntü, sonra kabarıklık (püstül) şeklinde oluyor. Püstül yaklaşık 7 gün devam edip ardından kabuklanıyor. Hastalık yaklaşık 2-4 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşiyor. Maymun çiçeği virüsünün teşhisi derideki lezyonlardan alınan sıvılarda PCR testi ile konuyor. Tercihen birden fazla lezyondan örnek almak gerekiyor.

AdminAdmin