DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-09-2022 12:29

Kraliçe Elizabeth öldü! Yeni İngiltere Kralı Charles nasıl anılacak?

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 96 yaşında hayatını kaybetti. Britanya için şoke eden bu haberin ardından herkes yeni Kral Charles ve İngiltere Kraliyet Ailesi ile ilgili yeni süreci merak etmeye başladı. Elizabeth'in ölümüyle birlikte Prens Charles anında tahtın yeni sahibi olarak anılmaya başladı. Öte yandan Kral Charles nasıl anılacak? Bu soru merak ediliyor. Unvanı değişen sadece o olmayacak. Kral törene de katılamayacak. Davetli listesine ise Kraliyet onay veremeyecek. İşte bu ilginç detaylar ve Kral Charles'ın tahta geçiş süreciyle ilgili dikkat çeken bilgiler.

Kraliçe Elizabeth öldü! Yeni İngiltere Kralı Charles nasıl anılacak?

KRALİÇE 2. ELİZABETH ÖLDÜ

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth hayatını kaybetti. Tüm dünyada son dakika olarak geçen bu haberin ardından, İngilizler Kraliyet önünde toplandı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth öldüğü anda, tahtın yeni sahibi veliahtı Galler Prensi Charles oldu. Bunun için bir törene gerek yok.

Ancak Charles'ın Kral tacını takabilmesi için bazı aşamaların geçilmesi gerekiyor.

CHARLES NASIL ANILACAK?

Prens Charles öncelikle hangi isimle anılmak istediğine karar verdi, Kral 3. Charles olarak anılmayı istedi. Yalnızca onun değil oğlunun ünvanı da değişecek.

WİLLİAM GALLER PRENSİ OLACAK MI?

Veliaht Prens haline gelecek olan William, babasına ait olan Galler Prensi ünvanını otomatik olarak almıyor. BBC Türkçe'nin haberine göre babasına ait olan Cornwall Dükü ünvanını ise hemen alacak. Eşi Catherine de Cornwall Düşesi ünvanını hemen alacak.

RESMİ TÖRENLER

İlk 24 saat içinde Charles, Kral ilan edilecek. Bu ilk tören St James's Sarayı'nda Katılım Konseyi önünde gerçekleşecek.

Bu konseyin üyeleri arasında kıdemli milletvekilleri, bazı üst düzey kamu görevlileri ile Londra Belediye Başkanı da yer alıyor.

Bu törene 700'den fazla kişi katılabilir ancak süre darlığı nedeniyle toplanacak konseyin sayıca bunu altında kalması bekleniyor.

1952 yılındaki son konsey yaklaşık 200 kişi ile toplanmıştı.

Kral geleneksel olarak bu törene katılmıyor.

Bu toplantıda Kraliçe 2. Elizabeth'in ölümü açıklanacak ve yeni hükümdarın ilanı sesli olarak okunacak.

Bu ilanda kullanılan ifadelerde değişiklikler olabiliyor ama geleneksel olarak dualar ve bağlılık ifadelerinden oluşuyor. Giden hükümdar anılırken, yerini alana bağlılık dile getiriliyor. Bu ilan daha sonra Başbakan ve Canterbury Başpiskoposusunun da bulunduğu bazı üst düzey kişiler tarafından imzalanıyor.

KRAL'IN İLK BEYANNAMESİ

Katılım Konseyi geleneksel olarak bir gün içinde yeniden, bu kez Kral'ın da katılımı ile toplanıyor.

İngiltere'de Kral ya da Kraliçe devletin de başı konumunda bulunuyor. Ancak örneğin ABD'de Başkanlığın değişiminde olduğu gibi bir yemin töreni ile göreve başlamıyor. Bunun yerine yeni Kral tarafından, geçmişi 18. yüzyıla giden bir beyanname okunacak.

Trompetçilerin seremonisi sonrası Charles'ın Kral olduğu halka ilan edilecek. Bu anons St James's Sarayı'ndaki balkondan, bu iş için görevli kişi tarafından yapılacak. Bu görevli, "Tanrı Kralı korusun" diye bağıracak ve 1952 yılından bu yana ilk kez İngiltere ulusal marşı "Tanrı Kralı korusun" sözleri ile söylenecek.

Hyde Park'ta, Londra Kulesi'nde ve kraliyet gemilerinden kutlama amaçlı olarak tüfek ve top atışı yapılacak, Charles'ın kral olduğu Edinburgh (İskoçya), Cardiff (Galler) ve Belfast'ta (Kuzey İrlanda) da ilan edilecek.

TAÇ GİYME TÖRENİ Sürecin sembolik olarak en önemli aşaması Charles'ın tacı giydiği tören olacak. Gerekli olan hazırlık nedeniyle bunun Charles'ın kral olarak ilan edilmesinin hemen sonrasında olması beklenmiyor. Kraliçe Elizabeth Şubat 1952'de tahta çıktı ama Haziran 1953'te taç giydi. Son 900 yıldır taç giyme törenleri Westminster Kilisesi'nde yapılıyor. 1. William orada taç giyen ilk hükümdardı, Charles ise 40. olacak.

Anglikan Kilisesi adetleri ile yapılacak dini törende Canterbury Başpiskoposu, Charles'a, yapımı 1661 yılına uzanan kraliyet tacını takacak. Bu taç, Londra Kulesi'nde yer alan Kraliyet mücevherlerinin en önemli parçası ve 2 kilo 230 gram ağırlığı nedeniyle de yalnızca tören sırasında takılıyor. Kraliyet düğünlerinin aksine taç giyme töreni bir devlet etkinliği ve bu nedenle de maliyeti hükümet tarafından karşılanıyor. Bu nedenle de davetli listesine de son noktada hükümeti onay veriyor.

 

 

 

Kaynak: Sabah

 

AdminAdmin