GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-08-2022 18:19

İstanbul'da kuvvetli yağış yaşamı olumsuz etkiledi

İstanbul genelinde etkili olan yağış su baskınlarına yol açtı. Beykoz'da çöken duvarın altında kalan kişi kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. Sarıyer'de dereden taşan sular nedeniyle evlerinde mahsur kalan kadın ile çocuklarını itfaiye kurtardı.

İstanbul'da kuvvetli yağış yaşamı olumsuz etkiledi

Kuvvetli yağış nedeniyle Fatih'teki tarihi Kapalıçarşı'nın bazı bölgelerini su bastı. İş yeri sahipleri kendi imkanlarıyla suyun dükkanlara girmesini engellemeye çalıştı.

Yoğun yağış nedeniyle oluşan su birikintisi, Eminönü'nden Sirkeci yönüne ulaşımı zaman zaman aksattı.

Fatih'teki Piyer Loti Caddesi'nde kilit taşları kuvvetli yağışın etkisiyle söküldü. Yola dağılan taşlar nedeniyle sürücüler ilerlemekte güçlük yaşadı.

Eminönü bölgesinde rögar kapaklarından taşan yağmur suyu nedeniyle araçlar güçlük yaşadı. Vatandaşlar ve turistler ıslanmamak için kapalı yerlerde bekledi.

Fatih Yenikapı'da alt geçitte yoğun su birikintisi oluştu. 2 aracın bölgede mahsur kalması üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi. Ulaşıma kapanan yol, itfaiye ekiplerinin çalışmasını tamamlamasının ardından açıldı.

Sarıyer'de deniz yükseldi

Sarıyer'de İstinye sahilinde denizin yükselmesi sonucu yol tamamen suyla kaplandı. Kağıthane Deresi'nin de yağış nedeniyle yükseldiği ve taşma noktasına geldiği görüldü.

Sarıyer'de Baltalimanı Deresi'nin taşmasıyla birçok ev ve bahçelerin yanı sıra Serhazin Süleyman Ağa Camisi bahçesi ile cami lojmanı su altında kaldı. Belediye ekipleri bölgedeki su tahliye çalışmalarına başladı.

Bölgede bir sitenin bahçesinin, dereden taşan suların altında kalması nedeniyle üst katlarda oturan vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı.

Çocuklarıyla mahsur kalan Şengül Demirci, itfaiye ekiplerinin çalışması sonucu kurtarıldı. Demirci, "Başta arka duvardan az su geliyordu içeriye. İçeriye kova almaya geçtim bir baktım kapıdan su gelmeye başladı. Çocukları hemen yatağın üstüne attım. Havluları, bezleri falan çıkardım. Derenin taştığını fark ettik ama mecbur içeri girip çocukları çıkarmamız gerekiyordu. Sonra kapı da içeriden açılmadı. İtfaiye geldi, kurtardı." diye konuştu.

 

 

Araçlar yollarda oluşan çöküntülere düştü

Gaziosmanpaşa Küçükköy'de bir otomobil, Avcılar Cihangir Mahallesi'nde İBB'ye ait bir pikap, yolda yağış nedeniyle oluşan çöküntüye düştü.

Yağış, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü'nde de etkili oldu. Esenyurt'ta Beysan Sanayi Sitesi girişinde su birikmesi nedeniyle araçlar ilerlemekte güçlük yaşadı. Haramidere metrobüs durağı üst geçidinde bir kişi merdivenden kayarak düştü.

Avcılar Deniz Köşkler Caddesi Şehit Komando Er Murat Avuç Sokak'ta, yağmur suları nedeniyle iş yerlerini su bastı.

İş yeri sular altında kalan esnaftan Berat Karakurt, mağdur olduklarını belirterek, "Zararımız çok, süpürgeler hasar gördü. Bir tahta ile suyu engellemeye çalıştık, suyun yönünü değiştirdik." dedi.

Zincirlikuyu'da da sağanağın etkisiyle bir alt geçidi su bastı. Araçlarıyla bölgeden geçmek zorunda kalan sürücüler zor anlar yaşadı.

AdminAdmin