GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-03-2023 18:31   Güncelleme : 11-03-2023 18:45

Depremde ölü sayısı 47 bin 975'e yükseldi

AFAD Başkanı Yunus Sezer deprem felaketinin 34. gününde açıklama yaptı. AFAD Başkanı Yunus Sezer, Kahramanmaraş merkezli depremlerden hayatını kaybeden kişi sayısının 47 bin 975'e yükseldiğini açıkladı. Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar da, "Her 5-6 dakikada bir artçı sarsıntı meydana geliyor." açıklamasında bulundu.

Depremde ölü sayısı 47 bin 975'e yükseldi

Yunus Sezer'in açıklamalarından satır başları şöyle; Bölgede sık sık artçı depremler olmakta. Burada hazır kuvvet olarak arama kurtarma personellerimizi tutuyoruz. Depremin ilk gününden itibaren konteyner kentlerin altyapı çalışmaları başlandı. 17 bin 787 konteyner bölgede yerleştirildi. Burada depremzedelerimizi misafir etmeye başladık. Büyük bir tahliye çalışmasını depremin ilk gününden itibaren yürüttük. 935 bin 722 depremzedemizi diğer illerimize tahliyesini gerçekleştirdik. 273 bin depremzedemiz bizim deprem bölgesi dışındaki illerimizde bizim misafirimiz olarak devam ediyorlar.

AĞIR HASARLI BİNALARA GİRİLMEMELİ UYARISI

Bölgede bir taraftan enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor bir taraftan çadırkentler kuruluyor. Aktif olarak ihtiyacımız olan gıda malzemeleri noktasında tekrar bunu dile getirmek istiyoruz. Artçı sarsıntılar devam ediyor. Bölgede bizim yıkık, yıkılacak ve ağır hasarlı binalarımız var. Özellikle ağır hasarlı binalarda vatandaşlarımızın buralara girmemeleri konusunda uyarılarımız devam ediyor. Artçı sarsıntılarımız hem bölgede hem bölge dışında devam edeceğini düşünüyoruz.

AdminAdmin