EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-09-2022 15:14

Bakan Bilgin: EYT'de çözüm aşamasındayız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT'deki son duruma ilişkin, "Çözüm aşamasına geldik. Tamamlandığında kamuoyuyla paylaşacağız" açıklamasını yaptı.

Bakan Bilgin: EYT'de çözüm aşamasındayız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Ankara'da HAK-İş Konfederasyonu'nu ziyaret etti.

 

Bakan Bilgin ziyaret sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

"EYT'de çözüm aşamasındayız"

 

Bilgin "EYT'de son durum ne?" sorusuna "Çözüm aşamasına geldik. Tamamlandığında kamuoyuyla paylaşacağız" cevabını verdi.

 

'Türkiye'nin oynadığı kritik rol BM'nin merkezi konumuna taşıdı'

 

Bilgin konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Türkiye, dünyanın yaşadığı krizlerin etkisi altında. Aynı zamanda özellikle savaşın eklendiği bir tabloda Türkiye insanlık için çok önemli adımlar attı. Türkiye'yi BM'nin merkezi konuma taşıyan yıldız haline getiren mesele Türkiye'nin oynadığı roldür. Tahıl koridorunun açılmasını sağlamıştır."

'Vergiyle ilgili sorunu düzeltmek istiyoruz'

 

Bakan Bilgin, vergi dilimlerindeki artışla ilgili, "Vergiyle ilgili bir sorun var. Maaşlarda vergi dilimi oynaklığının düzenlenmesi için Hazine Bakanlığı ile görüştük. Vergi dilimlerindeki artışın ücretlerin yukarıya çekilmesini anlamsız hale getiren şeklini düzeltmek istiyoruz" dedi.

 

Kamudaki sözlemeli personele kadro

 

Bilgin, kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesiyle ilgili şunları söyledi:

 

"Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi meselesi Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmedi. Biz hazırlığımızı yaptık, Cumhurbaşkanımızla nihai değerlendirmeyi yaptıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız. Kapsam dışı kalan 90 bin civarında işçiyle ilgili çalışma tamam."

 

Asgari ücrette artış ne olacak?

 

Bilgin, "Asgari ücrette artış ne olacak?" sorusuna da "Aralık ayında çıkan tabloya göre bir değerlendirme yapacağız" yanıtını verdi.

 

AdminAdmin