GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-01-2023 16:34   Güncelleme : 12-01-2023 16:37

Bağış dezenformasyonla mücadelenin önemine dikkat çekti… "Oy, mermiden daha güçlüdür”

Prag Büyükelçisi ve AB eski Bakanı Egemen Bağış, Çekya ve Türkiye’de gerçekleşecek olan seçimlerin önemini dile getirdi. Dezenformasyonun ne kadar tehlikeli boyutlara ulaşabileceğini aktaran Bağış "Oy, mermiden daha güçlüdür” dedi.

Bağış dezenformasyonla mücadelenin önemine dikkat çekti…

Prag Büyükelçisi ve AB eski Bakanı Egemen Bağış, Çekya ve Türkiye’nin 2023 yılında büyük seçimlere hazırlandığını dile getirdi.

Bağış, asılsız haberler ve çarpıtmaların ne kadar tehlikeli olabileceğine vurgu yaptı

“2023 yılında kendi anavatanım da dâhil olmak üzere birçok ülkede cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yapılacak” ifadelerini kullanan Bağış sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

Bu ülkelerden biri de Çek Cumhuriyeti. Çek Cumhuriyeti vatandaşları yarın yeni cumhurbaşkanlarını seçmek üzere oy kullanmaya başlayacak. Bugünkü hedefimiz seçmenlerin kararlarını etkilemekten ziyade özgür ve adil seçim sürecinin ve bu sürece yönelik tehdit ve meydan okumaların esasını kavramaktır.

‘ORTAK DEĞERLERİNDEN BİRİ DEMOKRASİDİR’

Ülkelerimizin en önemli ortak değerlerinden biri demokrasidir. Batı'nın en doğusu ve Doğu'nun en batısı olan Türkiye, demokrasi ve İslam kültürünün bir asrı aşkın süredir bir arada yaşadığı eşsiz bir deneyime ev sahipliği yapmaktadır. Büyük başarılar elde ettik; bunun yanında, zaman zaman askeri darbeler ve darbe girişimleri gibi zorluklara da tanık olduk. 15 Temmuz 2016'da sadece silahsız sivillerle direnerek bir askeri darbeyi durduran ilk millet olduk. Bu deneyimler, şüphesiz ki ülkemizi, çevremizdeki diğer birçok millet için ilham kaynağı haline getirmiştir. Coğrafyamız demokrasinin doğduğu topraklar olarak da bilinmektedir.

‘ADİL SEÇİMLER İÇİN GEREKLİ KOŞULLARIN YARATILMALI’

Özgür ve adil seçimler için gerekli koşulların yaratılması tüm demokrasiler için hayati önem taşır. Ancak seçim dönemlerinde bazen bilinçli bazen de eksik bilgi akışı nedeniyle gözlemlenen "dezenformasyon" olgusu sisteme zarar vermektedir. Çekya'nın kurucu Cumhurbaşkanı Vaclav Havel'in de dediği gibi, "İnsanlar, post-totaliter toplumlarda benimsenen acımasız yöntemlerden çok daha örtük ve rafine şekillerde manipüle edilmektedir."

“Dünyada Seçim Süreçlerinde Enformasyon Güvenliği”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, dünyamızın birçok ülkesinde farklı, hatta bazen çelişkili görüşlerin öne sürüldüğü bir alan olan seçim süreçlerine dair ufuk açıcı tartışmalara zemin hazırlamak amacıyla “Dünyada Seçim Süreçlerinde Enformasyon Güvenliği” başlıklı bir panel serisi düzenleme kararı almıştır. Bu panel serisi ile aynı zamanda ülke gündemini fazlasıyla meşgul ederek demokrasiye zarar veren kara propagandanın sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın sorunu olduğuna dikkat çekmek amaçlanmaktadır. Adil ve özgür seçimler için sürecin güvenliğinin nasıl sağlanacağına, bilgi kirliliğinin nasıl önleneceğine ve özgür basının bu süreçte oynayacağı rolün önemine ilişkin görüşlerin altını çizmeyi hedefliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak bu panel serisinin ilk ayağının burada, Prag'da gerçekleştirilmesinden gurur duyuyorum. Bu panel ve başka ülkelerde gerçekleştirilecek olan bundan sonraki etkinlikler; seçim güvenliği, dezenformasyonla mücadele, adil ve özgür seçimlerde medyanın rolü temalarına odaklanacak.

Bu projeyi, Çek Cumhuriyeti'nde başlatan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun'a teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca bu değerli kurumun Başkan Yardımcısı Dr. Çağatay Özdemir ve ekibine de bugün bizlerle birlikte oldukları için teşekkür ediyor ve selamlarımı sunuyorum.

"OY, MERMİDEN DAHA GÜÇLÜDÜR."

Panelimizin moderatörlüğünü Penn State Üniversitesi'nden değerli dostum Doç. Dr. Kılıç Buğra Kanat yürütecek, panelistlerimiz ise;

Çek Cumhuriyeti'nin Eski Avrupa Komisyonu Üyesi ve AB Bakanı, Büyükelçi Štefan Füle

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özden Zeynep Oktay

Lidové Noviny Gazetesi Direktörü Sayın Dr. Veselín Vackov ve

Právo Gazetesi Balkanlar ve Doğu Akdeniz’den sorumlu muhabiri ve siyasi yorumcu Sayın Thomas Kulidakis olacaktır.

Değerli katkıları için her birine minnettarım, katılımlarınız için sizlere teşekkür ediyorum. Demokrasi’nin dostu olduğunuz için bir kez daha sizlere teşekkür ediyorum.

Konuşmamı, Abraham Lincoln’ün bir sözüyle sonlandırmak isterim.

"Oy, mermiden daha güçlüdür."

 

AdminAdmin