GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2023 22:01

ABD Savunma Bakanlığı duyurdu... Rus uçakları, ABD'nin İHA'sına çarptı

Son dakika haberine göre; Rusya’ya ait Su-27 savaş uçağının önleme yaptığı sırada çarptığı ABD’ye ait MQ-9 Reaper tipi insansız hava aracı (İHA) Karadeniz’e düştü. Beyaz Saray'dan "ABD uçağı kimse için tehdit oluşturmuyor" açıklaması geldi.

ABD Savunma Bakanlığı duyurdu... Rus uçakları, ABD'nin İHA'sına çarptı

Karadeniz’de Rusya ve ABD arasında tansiyon yükseldi. ABD’ye ait MQ-9 Reaper tipi İHA’nın Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında görev yaptığı sırada Rusya’ya ait 2 Su-27 savaş uçağı tarafından önleme yapıldığı ifade edilerek, önleme sırasında uçaklardan birinin İHA’ya çarptığı belirtildi. Çarpma nedeniyle İHA’nın pervanesinde meydana gelen hasar sonrası Karadeniz’e düştüğü açıklandı.

ABD’nin Avrupa'daki ve Afrika’daki Hava Kuvvetleri Komutanı James Hecker yaptığı açıklamada, "MQ-9 uçağımız, bir Rus uçağı tarafından önlendiği sırada uluslararası hava sahasında rutin operasyonlar yürütüyordu” ifadelerini kullanarak, “Rus Su-27 uçaklarından biri MQ-9'un pervanesine çarptı ve ABD kuvvetlerinin MQ-9'u uluslararası sulara düşürmek zorunda kaldı. Çarpışmadan birkaç kez önce, Su-27'ler pervasız, çevreye zararsız ve profesyonel olmayan bir şekilde MQ-9'un üzerine yakıt boşalttı ve önünde uçtu” dedi.

Hecker, “Aslında, Rusların bu pervasız ve profesyonelce olmayan hareketi neredeyse her iki uçağın da düşmesine neden oluyordu” ifadelerini kullandı.

ABD, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başlamasından bu yana bölgeyi izlemek için Karadeniz üzerinde Reaper insansız hava araçları kullanıyor.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray, "ABD uçağı kimse için tehdit oluşturmuyor ve uluslararası sahada hareket ediyordu" açıklamasını yaptı.

ABD RUSYA’NIN WASHİNGTON BÜYÜKELÇİSİ’Nİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NA ÇAĞIRDI

ABD, Karadeniz üzerinde düşürülen İHA’nın ardından Rusya’nın Washington Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Rusya Savunma Bakanlığı, Rus savaş uçaklarının ABD’ye ait İHA ile temasa geçmediğini belirterek, "ABD'ye ait insansız hava aracı, keskin manevralar sonucunda irtifa kaybederek kontrolsüz uçuşa geçti ve suya düştü” dedi.

RUSYA İLE GÖRÜŞÜLDÜ MÜ?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder "Rusya ile görüştünüz mü?" sorusuna "Bakan Auistin mevkidaşıyla görüşmedi. Dışişleri Bakanlığı bizim kaygılarımızı Rus hükümetine iletti. MQ9 isimli hava aracımız Karadeniz Bölgesi'nde faaliyetlerine devam ediyor. Savaş başladığından beri ara ara keşif uçuşu yapıyor" diye cevap verdi.

"Hava aracı silahlı mıydı?" sorusunu da cevaplayan Ryder "MQ9 ile ilgili detaylı bilgi paylaşmak istemiyorum. MQ9 İHA'nın teknolojik açıdan gelişmiş sensörleri bulunmaktadır. Söz konusu tahribat nedeniyle İHA'mızın Karadeniz sularına düşürülmesini sağlamak zorunda kaldık fakat kurtarma çalışmalarımızla ilgili güncel bilgi yok elimizde" dedi.

Akşam Gazetesi Washington Temsilcisi Yavuz Atalay da "İki Rus savaş uçağı ABD'nin uçağı olan yere yaklaştılar ve güvensiz manevralarla taciz ettiler. Ardından yakıt boşalttılar. Bölgeyi denetleyen ABD Hava Kuvvetleri Komutanı James Hecker şöyle yorumluyor, görüşü kapatmak istediklerini yorumladı. Ardından İHA Karadeniz savaş uçağı etkisiz hale getirilmiş oldu. Rus uçağı kendini de riske attı dedi. Bunun daha önce görülmemiş bir hamle olduğunu ifade etti. Beyaz Saray'da bir açıklama yaptı ve "Başarısız olacaktır" dedi. Pentagon'da şu anlarda basın toplantısı düzenliyor. Amerikalı general de rutin görevlerini yerine getirirken bu saldırıyla karşılaştıklarını, Rusya'nın mesaj vermeye çalıştığını belirtiyor. ABD bu tarz konularda benzer karşılık vermez. Kenara not edildiğini söylemiş olalım. ABD bunu bir gün Rusya'nın önüne çıkaracaktır. ABD bunu gündemde tutmayacaktır." bilgilerini aktardı.

AdminAdmin