Bilim-Teknoloji Haber Girişi: 21.09.2021 - 15:10, Güncelleme: 21.09.2021 - 15:59

GÖKBEY'in teslimatı yakın; 2022'de seri üretimine başlanıyor

 

GÖKBEY'in teslimatı yakın; 2022'de seri üretimine başlanıyor

Yerli imkanlarla geliştirilip üretilen ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY teslimata hazırlanıyor. Yakın zamanda son prototipi de tamamlanacak olan helikopterin 2022 yılı içinde seri üretime geçmesi bekleniyor.
Üretilecek 4 prototipinden 3'ü hazır. 4'üncünün de çok yakın zamanda testlerine başlanıyor. GÖKBEY Ürün Başmühendisi Gökhan Tursun, yeni gelecek prototiple seri üretim aşamasına bir adım daha yaklaşılacağını ve önümüzdeki sene de ilk teslimatının yapılacak şekilde planlandığını söyledi. Projede sona yaklaşıldı; 2022 ortalarında seri üretime geçiliyor Yerli imkanlarla geliştirilip üretilen ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY ilk test uçuşunu 6 Eylül 2018 tarihinde yaptı. Sona yaklaşılan projede 2022 yılının ortalarında seri üretime geçilmesi bekleniyor.   Seri üretimden önce uçuş testleri ve sertikasyonun bitmesi gerekiyor Başmühendis Gökhan Tursun, "Tabi burada kritik nokta son aşama, helikopterin kendisini kanıtlayacak şekilde tüm uçuş testlerini bitirmemiz gerekiyor. Yine aynı şekilde sertifikasyon kredisini de almamız gerekiyor" dedi. Sertifikasyon süreci; hem yerde hem de havada süren testler ve bunlardan alınan raporlarla tamamlanacak. TUSAŞ tarafından üretilen GÖKBEY, en zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebiliyor. Bu özellikleri ile alanının en iyileri arasında yer alıyor. 
Yerli imkanlarla geliştirilip üretilen ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY teslimata hazırlanıyor. Yakın zamanda son prototipi de tamamlanacak olan helikopterin 2022 yılı içinde seri üretime geçmesi bekleniyor.

Üretilecek 4 prototipinden 3'ü hazır. 4'üncünün de çok yakın zamanda testlerine başlanıyor.

GÖKBEY Ürün Başmühendisi Gökhan Tursun, yeni gelecek prototiple seri üretim aşamasına bir adım daha yaklaşılacağını ve önümüzdeki sene de ilk teslimatının yapılacak şekilde planlandığını söyledi.

Projede sona yaklaşıldı; 2022 ortalarında seri üretime geçiliyor

Yerli imkanlarla geliştirilip üretilen ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY ilk test uçuşunu 6 Eylül 2018 tarihinde yaptı.

Sona yaklaşılan projede 2022 yılının ortalarında seri üretime geçilmesi bekleniyor.

 

Fotoğraf: AA

Seri üretimden önce uçuş testleri ve sertikasyonun bitmesi gerekiyor

Başmühendis Gökhan Tursun, "Tabi burada kritik nokta son aşama, helikopterin kendisini kanıtlayacak şekilde tüm uçuş testlerini bitirmemiz gerekiyor. Yine aynı şekilde sertifikasyon kredisini de almamız gerekiyor" dedi.

Sertifikasyon süreci; hem yerde hem de havada süren testler ve bunlardan alınan raporlarla tamamlanacak.

TUSAŞ tarafından üretilen GÖKBEY, en zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebiliyor. Bu özellikleri ile alanının en iyileri arasında yer alıyor. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.