Dünya Haber Girişi: 16.11.2021 - 11:10, Güncelleme: 16.11.2021 - 11:10

Fransa'da kapatılan cami için Danıştay'a başvuruldu

 

Fransa'da kapatılan cami için Danıştay'a başvuruldu

Caminin avukatları, suçlamaların kaynağı konusunda imzasız belgeler ve mesnetsiz istihbarat notlarına işaret etti.
Fransa'da Allonnes Camisi, "radikal öğretileri yaydığı" gerekçesiyle valilik kararıyla 27 Ekim'de kapatıldı. Ülkenin kuzeybatısındaki Sarthe bölgesinde yer alan caminin avukatları Nabilla Asmane, William Bourdon ve Vincent Brengarth tarafından yapılan ortak açıklamada, camiye yönelik suçlamaların kaynağının imzasız ve tarihsiz belgeler ile mesnetsiz istihbarat notları olduğu kaydedildi. CAMİ İÇİN DANIŞTAY'A BAŞVURU Cami yönetiminin 12 Kasım'da caminin yeniden faaliyetlerine başlaması için Danıştay'a başvurduğu belirtilen açıklamada, "Bir yargıcın başvurusu olmadan valiliğin talebiyle uygulanan kapatma kararının, inanç ve dernek özgürlüğü başta olmak üzere temel birçok hakka aykırılık teşkil ettiğine" dikkat çekildi. "İÇİŞLERİ BAKANI'NIN MEMNUNİYET DUYMASI ÜZÜNTÜ VERİCİ" Açıklamada, yönetim ve cemaatin kamu makamlarıyla daima iyi ilişkiler içinde olduğu, caminin "radikal İslam" bahanesiyle kapatıldığı, İçişleri Bakanı'nın kapatılma kararından memnuniyet duyduğu açıklamasının ise üzüntü verici olduğu belirtildi. El Kalem Derneği bünyesinde faaliyet gösteren caminin yaklaşık 300 kişilik cemaati ile 110 kadar Kur'an eğitimi alan talebesi bulunuyor.     6 AYLIĞINA KAPATMA KARARI Sarthe Valiliği 25 Ekim'de, caminin "şehadeti, silahla cihadı meşru gösterdiği, şeriatın tesisine çalıştığı ve radikal fikirler yaydığı" gerekçesiyle 6 aylığına kapatılacağını duyurmuş, 27 Ekim'de caminin kapısına mühür vurulmuştu. CAMİLERE YÖNELİK DENETİM SIKILAŞTIRILDI İçişleri Bakanı Gerald Darmanin cami yöneticilerinin banka hesaplarına el konulduğunu, yıl sonuna kadar 7 cami ve derneğin daha benzer gerekçelerle kapatılacağını belirtmişti. Fransa'da 92 camide yapılan denetim sonucunda 21'i kapatıldı. Ayrıca Eylül 2020'den bu yana 36 bin yabancının oturum izinleri, kamu düzenini tehdit ettikleri gerekçesiyle iptal edildi. Paris yönetimi, ağustos ayında kabul ettiği "ayrılıkçı" yasası ile Müslümanların hayatına müdahale etmek ve kurumsallaşmalarını engellemekle eleştiriliyor.
Caminin avukatları, suçlamaların kaynağı konusunda imzasız belgeler ve mesnetsiz istihbarat notlarına işaret etti.

Fransa'da Allonnes Camisi, "radikal öğretileri yaydığı" gerekçesiyle valilik kararıyla 27 Ekim'de kapatıldı.

Ülkenin kuzeybatısındaki Sarthe bölgesinde yer alan caminin avukatları Nabilla Asmane, William Bourdon ve Vincent Brengarth tarafından yapılan ortak açıklamada, camiye yönelik suçlamaların kaynağının imzasız ve tarihsiz belgeler ile mesnetsiz istihbarat notları olduğu kaydedildi.

CAMİ İÇİN DANIŞTAY'A BAŞVURU

Cami yönetiminin 12 Kasım'da caminin yeniden faaliyetlerine başlaması için Danıştay'a başvurduğu belirtilen açıklamada, "Bir yargıcın başvurusu olmadan valiliğin talebiyle uygulanan kapatma kararının, inanç ve dernek özgürlüğü başta olmak üzere temel birçok hakka aykırılık teşkil ettiğine" dikkat çekildi.

"İÇİŞLERİ BAKANI'NIN MEMNUNİYET DUYMASI ÜZÜNTÜ VERİCİ"

Açıklamada, yönetim ve cemaatin kamu makamlarıyla daima iyi ilişkiler içinde olduğu, caminin "radikal İslam" bahanesiyle kapatıldığı, İçişleri Bakanı'nın kapatılma kararından memnuniyet duyduğu açıklamasının ise üzüntü verici olduğu belirtildi.

El Kalem Derneği bünyesinde faaliyet gösteren caminin yaklaşık 300 kişilik cemaati ile 110 kadar Kur'an eğitimi alan talebesi bulunuyor.

 

Fransa da kapatılan cami için Danıştay a başvuruldu #1"> <a href=Fransa da kapatılan cami için Danıştay a başvuruldu #1" class="ll" src="https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2021/11/16/fransa-cami_8768.jpg" style="border:0px; box-sizing:border-box; font:inherit; height:auto; margin:0px; max-width:100%; padding:0px; vertical-align:top; width:auto" />

 

6 AYLIĞINA KAPATMA KARARI

Sarthe Valiliği 25 Ekim'de, caminin "şehadeti, silahla cihadı meşru gösterdiği, şeriatın tesisine çalıştığı ve radikal fikirler yaydığı" gerekçesiyle 6 aylığına kapatılacağını duyurmuş, 27 Ekim'de caminin kapısına mühür vurulmuştu.

CAMİLERE YÖNELİK DENETİM SIKILAŞTIRILDI

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin cami yöneticilerinin banka hesaplarına el konulduğunu, yıl sonuna kadar 7 cami ve derneğin daha benzer gerekçelerle kapatılacağını belirtmişti.

Fransa'da 92 camide yapılan denetim sonucunda 21'i kapatıldı. Ayrıca Eylül 2020'den bu yana 36 bin yabancının oturum izinleri, kamu düzenini tehdit ettikleri gerekçesiyle iptal edildi.

Paris yönetimi, ağustos ayında kabul ettiği "ayrılıkçı" yasası ile Müslümanların hayatına müdahale etmek ve kurumsallaşmalarını engellemekle eleştiriliyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.