Ekonomi Haber Girişi: 24.09.2021 - 14:05, Güncelleme: 24.09.2021 - 14:05

Faiz kararı sonrası dolarda son durum

 

Faiz kararı sonrası dolarda son durum

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası 8.80 lirayı gören dolar, yeni güne 8.76 liradan başladı. Sabah saatlerinde 8.86 lirayla yeni tarihi zirvesini gördü
Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası TL'deki değer kaybı devam ediyor. Dün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu(PPK) sürpriz bir şekilde politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18'e çekti. Bunun üzerine dolar/TL 8.65'ten 8.80'e fırladı. Ardından 8.75 civarında dengelendi. Dolar yeni güne ise 8.76 liradan başladı. Sabah saatlerinde 8.86 lirayla yeni tarihi zirvesini gördü. Euro da gün içinde 10.40 liraya yükseldi. TL'nin Euro ve dolar karşısındaki performansını gösteren sepet kur da 9.63 ile tarihi zirvesine yükseldi. İLK SİNYALDEN BU YANA YÜZDE 6 YÜKSELDİ Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu indirimin ilk sinyalini 8 Eylül'de yaptığı konuşmada manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyonu öne çıkararak vermişti. O tarihte dolar/TL açıklama öncesi yaklaşık 8.35 lira civarındaydı. Yani ilk indirim sinyalinden bu yana dolar TL karşısında yaklaşık yüzde 6 değer kazandı. EVERGRANDE RİSKİ SÜRÜYOR Artık dünya genelinde merkez bankalarının takip edildiği hafta geride bırakılırken Çinli gayrimenkul devi Evergrande'ın borçlarının temerrüde düşüp düşmeyeceği halen bir risk unsuru olarak duruyor. Evergrande'a devlet yardımı gelip gelmeyeceği, eğer şirket iflas ederse bunun bir domino etkisi yaratıp yaratmayacağı henüz kesin cevabı olan sorular değil. Dolayısıyla bu belirsizlik küresel piyasaları tedirgin ediyor.
Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası 8.80 lirayı gören dolar, yeni güne 8.76 liradan başladı. Sabah saatlerinde 8.86 lirayla yeni tarihi zirvesini gördü

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası TL'deki değer kaybı devam ediyor.

Dün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu(PPK) sürpriz bir şekilde politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18'e çekti. Bunun üzerine dolar/TL 8.65'ten 8.80'e fırladı. Ardından 8.75 civarında dengelendi.

Dolar yeni güne ise 8.76 liradan başladı. Sabah saatlerinde 8.86 lirayla yeni tarihi zirvesini gördü.

Euro da gün içinde 10.40 liraya yükseldi. TL'nin Euro ve dolar karşısındaki performansını gösteren sepet kur da 9.63 ile tarihi zirvesine yükseldi.

İLK SİNYALDEN BU YANA YÜZDE 6 YÜKSELDİ

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu indirimin ilk sinyalini 8 Eylül'de yaptığı konuşmada manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyonu öne çıkararak vermişti.

O tarihte dolar/TL açıklama öncesi yaklaşık 8.35 lira civarındaydı. Yani ilk indirim sinyalinden bu yana dolar TL karşısında yaklaşık yüzde 6 değer kazandı.

EVERGRANDE RİSKİ SÜRÜYOR

Artık dünya genelinde merkez bankalarının takip edildiği hafta geride bırakılırken Çinli gayrimenkul devi Evergrande'ın borçlarının temerrüde düşüp düşmeyeceği halen bir risk unsuru olarak duruyor.

Evergrande'a devlet yardımı gelip gelmeyeceği, eğer şirket iflas ederse bunun bir domino etkisi yaratıp yaratmayacağı henüz kesin cevabı olan sorular değil.

Dolayısıyla bu belirsizlik küresel piyasaları tedirgin ediyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.