Ekonomi Haber Girişi: 16.11.2021 - 20:02, Güncelleme: 16.11.2021 - 20:02

Dolar 10.40 üzerini gördü

 

Dolar 10.40 üzerini gördü

Dolar kuru, TCMB'nin faiz indirim döngüsüne girmesi ve ABD'den gelen yüksek enflasyon verileriyle başladığı yükselişini sürdürüyor. 16 Kasım günü 10.10 TL bandından güne başlayan dolar kuru akşam saatlerinde 10.44 üzerini görerek yeni tarihi zirvesine çıktı. Dolar/TL için gözler TCMB'nin perşembe günü vereceği faiz kararında
Dolar kuru haftanın ikinci işlem gününe de yükselişle başladı. Hafta sonu sığ piyasada ABD enflasyonunun beklentiyi aşmasıyla 10 TL bandını kıran dolar/TL, bugün 10.10'dan güne başladıktan sonra öğleden sonra 10.4426 ile yeni tarihi zirvesine ulaştı. Euro da 11.80'i aştı. TL'nin kaybı günlük yüzde 3'ü buldu. Ons altında ciddi bir hareket olmamasına rağmen dolar kurundaki artış nedeniyle gram altın fiyatı 615, çeyrek altın fiyatı 1000 TL'yi geçti. Analistler TCMB'nin perşembe günkü kritk faiz kararı öncesinde 100 bp indirim beklentisi ile kasım ve aralık aylarındaki dış borç ödeme takviminin TL üzerinde baskı yarattığını belirtiyor. Doları diğer kurlardan daha hızlı yukarı çeken bir diğer etken ise ABD enflasyon verisi sonrası oluşan parite etkisi olarak gösteriliyor. Hatırlanacağı üzere Ekim ayında ABD'de aylık enflasyon yüzde 0.6'lık beklentiyi aşarak 0.9 gelmiş gelmiş ve yıllık enflasyonda öngörülerden 0.4 puan saparak yüzde 6.2 olarak gerçekleşerek ABD'de son 30 yılın en yüksek enflasyonu olarak kayıtlara geçmişti. Fed'in bu durum nedeniyle daha erken faiz indirimine başlayabileceği endişesiyle dolar endeksi 95.5 bandına yükselirken, küresel çapta değerlenirken euro/dolar paritesi de 1.16 seviyelerinden 1.13'lere kadar düştü. Richmond Fed Başkanı Barkin ise faiz artırmaya başlamadan önce daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu yineledi. Barkin, "Barkin, "Enflasyonun normal seviyelere geri gelip gelmeyeceğini, iş gücü piyasasında toparlanmanın hızlanıp hızlanmadığını değerlendirmek için birkaç ayımız daha olduğunu umuyorum." şeklinde konuştu.
Dolar kuru, TCMB'nin faiz indirim döngüsüne girmesi ve ABD'den gelen yüksek enflasyon verileriyle başladığı yükselişini sürdürüyor. 16 Kasım günü 10.10 TL bandından güne başlayan dolar kuru akşam saatlerinde 10.44 üzerini görerek yeni tarihi zirvesine çıktı. Dolar/TL için gözler TCMB'nin perşembe günü vereceği faiz kararında

Dolar kuru haftanın ikinci işlem gününe de yükselişle başladı. Hafta sonu sığ piyasada ABD enflasyonunun beklentiyi aşmasıyla 10 TL bandını kıran dolar/TL, bugün 10.10'dan güne başladıktan sonra öğleden sonra 10.4426 ile yeni tarihi zirvesine ulaştı. Euro da 11.80'i aştı. TL'nin kaybı günlük yüzde 3'ü buldu.

Ons altında ciddi bir hareket olmamasına rağmen dolar kurundaki artış nedeniyle gram altın fiyatı 615, çeyrek altın fiyatı 1000 TL'yi geçti.

Analistler TCMB'nin perşembe günkü kritk faiz kararı öncesinde 100 bp indirim beklentisi ile kasım ve aralık aylarındaki dış borç ödeme takviminin TL üzerinde baskı yarattığını belirtiyor.

Doları diğer kurlardan daha hızlı yukarı çeken bir diğer etken ise ABD enflasyon verisi sonrası oluşan parite etkisi olarak gösteriliyor.

Hatırlanacağı üzere Ekim ayında ABD'de aylık enflasyon yüzde 0.6'lık beklentiyi aşarak 0.9 gelmiş gelmiş ve yıllık enflasyonda öngörülerden 0.4 puan saparak yüzde 6.2 olarak gerçekleşerek ABD'de son 30 yılın en yüksek enflasyonu olarak kayıtlara geçmişti.

Fed'in bu durum nedeniyle daha erken faiz indirimine başlayabileceği endişesiyle dolar endeksi 95.5 bandına yükselirken, küresel çapta değerlenirken euro/ dolar paritesi de 1.16 seviyelerinden 1.13'lere kadar düştü.

Richmond Fed Başkanı Barkin ise faiz artırmaya başlamadan önce daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu yineledi. Barkin, "Barkin, "Enflasyonun normal seviyelere geri gelip gelmeyeceğini, iş gücü piyasasında toparlanmanın hızlanıp hızlanmadığını değerlendirmek için birkaç ayımız daha olduğunu umuyorum." şeklinde konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.