Dünya Haber Girişi: 21.10.2021 - 16:01, Güncelleme: 21.10.2021 - 16:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan Birinci Su Şurası'nda konuştu

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Birinci Su Şurası'nda konuştu

Su kaynaklarının korunmasının önemine vurgu yapan Erdoğan, "Geleceğimizin parmaklarımızın arasından akıp gitmesine izin vermemek için tedbirlerimizi aldık." dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birinci Su Şurası'na canlı bağlantıyla katıldı. Erdoğan, şunları söyledi: "TÜRKİYE SU ZENGİNİ BİR ÜLKE DEĞİL" "Seller, orman yangınları su kaynaklarını kalite ve miktar yönünden etkiliyor. Gıdanın kaynağı olan tarım sektörü suyumuzun yüzde 70'ten fazlasını tüketiyor. Kuraklıktan en çok tarımıın etkilenmesi de gıda güvenliğimizi tehdit ediyor. Her fırsatta altını çizdiğimiz gibi, Türkiye su zengini bir ülke değildir. Bilimsel çalışmaları, halen kişi başına yıllık 1340 metreküp olan kullanılabilir su miktarımızın 1116 metreküpe düşeceğini işaret ediyor. "SU POTANSİYELİMİZİN DAHA DA AZALACAĞINI GÖSTERİYOR" Ortalama yağış miktarımız da dünya ortalamasının altındadır. İklim değişikliği senaryolarında ülkemizin güney kesimlerinde kış yağışlarının yüzde 50 ila yüzde 20, yaz yağışlarının da yüzde 10 ila yüzde 40 arasında azalabileceği öngörülmektedir. Bu tablo, zaten çok zengin olmadığımız kullanılabilir su potansiyelimizin ilerleyen zamanlarda daha da azalacağını gösteriyor. "SU KAYNAKLARI ÜZERİNDEKİ BASKI ARTACAK" "Önümüzdeki yüzyılın en stratejik değeri olan su kaynakları üzerindeki baskı her geçen yıl daha da artacaktır. "TERCİH DEĞİL, ZORUNLULUK" Su kaynaklarımızı tükenme sınırına ulaşmadan korumak, verimli kullanmak ve doğru yönetmek artık tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir. "TEDBİRLERİMİZİ ALDIK" Ülke olarak suyumuzun, yani geleceğimizin parmaklarımızın arasından akıp gitmesine izin vermemek için tedbirlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz. "ADİL SU TARİFELERİ UYGULANACAK" Suyun tasarruflu kullanımını hedefleyen kademeli tarifelerle düşük gelirli hane gruplarını gözeten sosyal ve adil su tarifeleri uygulanacaktır."
Su kaynaklarının korunmasının önemine vurgu yapan Erdoğan, "Geleceğimizin parmaklarımızın arasından akıp gitmesine izin vermemek için tedbirlerimizi aldık." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birinci Su Şurası'na canlı bağlantıyla katıldı.

Erdoğan, şunları söyledi:

"TÜRKİYE SU ZENGİNİ BİR ÜLKE DEĞİL"

"Seller, orman yangınları su kaynaklarını kalite ve miktar yönünden etkiliyor. Gıdanın kaynağı olan tarım sektörü suyumuzun yüzde 70'ten fazlasını tüketiyor. Kuraklıktan en çok tarımıın etkilenmesi de gıda güvenliğimizi tehdit ediyor.

Her fırsatta altını çizdiğimiz gibi, Türkiye su zengini bir ülke değildir. Bilimsel çalışmaları, halen kişi başına yıllık 1340 metreküp olan kullanılabilir su miktarımızın 1116 metreküpe düşeceğini işaret ediyor.

"SU POTANSİYELİMİZİN DAHA DA AZALACAĞINI GÖSTERİYOR"

Ortalama yağış miktarımız da dünya ortalamasının altındadır. İklim değişikliği senaryolarında ülkemizin güney kesimlerinde kış yağışlarının yüzde 50 ila yüzde 20, yaz yağışlarının da yüzde 10 ila yüzde 40 arasında azalabileceği öngörülmektedir. Bu tablo, zaten çok zengin olmadığımız kullanılabilir su potansiyelimizin ilerleyen zamanlarda daha da azalacağını gösteriyor.

"SU KAYNAKLARI ÜZERİNDEKİ BASKI ARTACAK"

"Önümüzdeki yüzyılın en stratejik değeri olan su kaynakları üzerindeki baskı her geçen yıl daha da artacaktır.

"TERCİH DEĞİL, ZORUNLULUK"

Su kaynaklarımızı tükenme sınırına ulaşmadan korumak, verimli kullanmak ve doğru yönetmek artık tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir.

"TEDBİRLERİMİZİ ALDIK"

Ülke olarak suyumuzun, yani geleceğimizin parmaklarımızın arasından akıp gitmesine izin vermemek için tedbirlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz.

"ADİL SU TARİFELERİ UYGULANACAK"

Suyun tasarruflu kullanımını hedefleyen kademeli tarifelerle düşük gelirli hane gruplarını gözeten sosyal ve adil su tarifeleri uygulanacaktır."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.