Dünya Haber Girişi: 07.09.2021 - 12:12, Güncelleme: 07.09.2021 - 12:12

Çok daha ölümcül! Yeni salgın kapıda, ülkede vakalar artıyor

 

Çok daha ölümcül! Yeni salgın kapıda, ülkede vakalar artıyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün 'insanlık için en tehlikeli virüsler' listesine aldığı Nipah, geri döndü. Hindistan'da bir çocuğun virüsten hayatını kaybetmesi paniğe sebep olurken, uzmanlar vakaların arttığını açıkladı.
Hindistan'ın güneyindeki Kerala eyaletindeki yetkililer, Nipah virüsünün neden olduğu salgını kontrol altına almak için yarışıyor. Kovid-19 ile ilgili olmayan ve çok daha ölümcül olan virüs, hafta sonu Kerala'da 12 yaşındaki bir çocuğun canına mal oldu. Çocuk bir hafta önce yüksek ateşle hastaneye kaldırıldı. Durumu kötüleştikçe ve doktorlar beyninin iltihaplanmasından (ensefalit) şüphelendiğinden, kan örnekleri Ulusal Viroloji Enstitüsü'ne gönderildi ve burada testler Nipah enfeksiyonunu doğruladı. 12 yaşındaki çocuk, Pazar günü erken saatlerde hayatını kaybetti. 188 RİSKLİ KİŞİ BELİRLENDİ Hükümet yetkilileri, genç mağdurla temas etmiş olabilecek kişileri belirleyip karantinaya alarak durumu izleme çabalarını hızlandırdı. Eyaletin Sağlık Bakanı Veena George'a göre, Pazartesi günü çocukla temasa geçen 188 kişinin kimliği belirlendi. Bunlardan 20'si yüksek riskli birincil temaslı olarak kabul edildi - özellikle aile üyelerinin hepsi sıkı karantina tedbirleri altında tutuldu veya hastaneye kaldırıldı. Kurbanla temasa geçen iki sağlık çalışanı, Pazartesi gününe kadar Nipah enfeksiyonu belirtileri gösteriyordu. Hastaneye kaldırıldılar ve kan örnekleri test için gönderildi. 3 YIL İÇİNDE İKİNCİ NIPAH SALGINI Yetkililer, çocuğun evinin yaklaşık 4 kilometre yarıçapındaki alanı kapattı ve Kerala eyaletinin tüm komşu bölgelerindeki insanları semptomlara karşı taradı. Komşu Tamil Nadu eyaleti de herhangi bir şüpheli ateş vakası için yüksek alarma geçirildi. 7Çok daha ölümcül Yeni salgın kapıda, ülkede vakalar artıyor Yüksek oranda Kovid-19 vakalarıyla sarsılan Kerala'da üç yıl içinde ikinci kez bir Nipah virüsü salgını rapor edildi. Uzmanlar, vakaların arttığını gözlemlediklerini de bildirdi.
Dünya Sağlık Örgütü'nün 'insanlık için en tehlikeli virüsler' listesine aldığı Nipah, geri döndü. Hindistan'da bir çocuğun virüsten hayatını kaybetmesi paniğe sebep olurken, uzmanlar vakaların arttığını açıkladı.

Hindistan'ın güneyindeki Kerala eyaletindeki yetkililer, Nipah virüsünün neden olduğu salgını kontrol altına almak için yarışıyor. Kovid-19 ile ilgili olmayan ve çok daha ölümcül olan virüs, hafta sonu Kerala'da 12 yaşındaki bir çocuğun canına mal oldu.

Çocuk bir hafta önce yüksek ateşle hastaneye kaldırıldı. Durumu kötüleştikçe ve doktorlar beyninin iltihaplanmasından (ensefalit) şüphelendiğinden, kan örnekleri Ulusal Viroloji Enstitüsü'ne gönderildi ve burada testler Nipah enfeksiyonunu doğruladı. 12 yaşındaki çocuk, Pazar günü erken saatlerde hayatını kaybetti.

188 RİSKLİ KİŞİ BELİRLENDİ

Hükümet yetkilileri, genç mağdurla temas etmiş olabilecek kişileri belirleyip karantinaya alarak durumu izleme çabalarını hızlandırdı. Eyaletin Sağlık Bakanı Veena George'a göre, Pazartesi günü çocukla temasa geçen 188 kişinin kimliği belirlendi.

Bunlardan 20'si yüksek riskli birincil temaslı olarak kabul edildi - özellikle aile üyelerinin hepsi sıkı karantina tedbirleri altında tutuldu veya hastaneye kaldırıldı.

Kurbanla temasa geçen iki sağlık çalışanı, Pazartesi gününe kadar Nipah enfeksiyonu belirtileri gösteriyordu. Hastaneye kaldırıldılar ve kan örnekleri test için gönderildi.

3 YIL İÇİNDE İKİNCİ NIPAH SALGINI

Yetkililer, çocuğun evinin yaklaşık 4 kilometre yarıçapındaki alanı kapattı ve Kerala eyaletinin tüm komşu bölgelerindeki insanları semptomlara karşı taradı. Komşu Tamil Nadu eyaleti de herhangi bir şüpheli ateş vakası için yüksek alarma geçirildi.

7Çok daha ölümcül Yeni salgın kapıda, ülkede vakalar artıyor

Yüksek oranda Kovid-19 vakalarıyla sarsılan Kerala'da üç yıl içinde ikinci kez bir Nipah virüsü salgını rapor edildi. Uzmanlar, vakaların arttığını gözlemlediklerini de bildirdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.