Gündem Haber Girişi: 04.12.2021 - 13:25, Güncelleme: 04.12.2021 - 13:25

Bakan Çavuşoğlu: Caydırıcı gücümüz arttıkça hasımlarınız harekete geçmek için kırk kere düşünür

 

Bakan Çavuşoğlu: Caydırıcı gücümüz arttıkça hasımlarınız harekete geçmek için kırk kere düşünür

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Caydırıcı güç arttıkça, savaş riski azalır. Hasımlarınız harekete geçmek için kırk kere düşünmek zorunda kalır. Güçten gelen caydırıcılık barışa hizmet eder." dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da düzenlenen Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı 21’in açılışında konuştu.   Sahada ve masada güçlü diplomasiye önem verdiklerini belirten Çavuşoğlu, sahada güçlü olmanın yolunun ise yerli, milli, etkin ve bağımsız bir savunma sanayiine sahip olmaktan geçtiğini ifade etti.   İbn-i Haldun'un, "Coğrafya milletlerin kaderidir" sözüne atıfta bulunan Çavuşoğlu, "Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Milli güvenliğimiz için diplomasi ile caydırıcı gücümüzü birlikte kullanmamız gerekiyor. Geçmişte biliyorsunuz Kıbrıs Barış Harekatı’na giden süreçte yerli ve milli savunma sanayiinin önemini tecrübe etmiştik. Terörle mücadelemizde de bu konuda geçmişte kötü tecrübelerimiz oldu. Müttefikler bile ihtiyaç duyduğumuz ürünlerin ihracına sorunlar çıkardı. ’Şu malzemeyi şurada kullanamazsınız’ dedikleri oldu." diye konuştu.   Bugün savunma sanayinde yüzde 80 yerlilik oranına ulaştıkları için hamd ettiklerini söyleyen Çavuşoğlu, "Evet, coğrafya belki kaderimiz. Ama bu millet hiçbir zaman geleceğini başka ülkelerin insafına bırakmamıştır. Bundan sonra da Allah’ın izniyle kendi yolumuzu kendimiz çizeceğiz. Caydırıcı güç arttıkça, savaş riski azalır. Hasımlarınız harekete geçmek için kırk kere düşünmek zorunda kalır. Güçten gelen caydırıcılık barışa hizmet eder." diye konuştu.   Polonya’nın Türkiye’den SİHA almasıyla, ilk kez bir NATO ve AB üyesinin envanterine bu ürünleri katmasının önemli olduğunu belirterek isim vermeyeceğini ancak çok sayıda ülkeyle bu konuda temaslarının sürdüğünü söyledi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Caydırıcı güç arttıkça, savaş riski azalır. Hasımlarınız harekete geçmek için kırk kere düşünmek zorunda kalır. Güçten gelen caydırıcılık barışa hizmet eder." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da düzenlenen Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı 21’in açılışında konuştu.

 

Sahada ve masada güçlü diplomasiye önem verdiklerini belirten Çavuşoğlu, sahada güçlü olmanın yolunun ise yerli, milli, etkin ve bağımsız bir savunma sanayiine sahip olmaktan geçtiğini ifade etti.

 

İbn-i Haldun'un, "Coğrafya milletlerin kaderidir" sözüne atıfta bulunan Çavuşoğlu, "Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Milli güvenliğimiz için diplomasi ile caydırıcı gücümüzü birlikte kullanmamız gerekiyor. Geçmişte biliyorsunuz Kıbrıs Barış Harekatı’na giden süreçte yerli ve milli savunma sanayiinin önemini tecrübe etmiştik. Terörle mücadelemizde de bu konuda geçmişte kötü tecrübelerimiz oldu. Müttefikler bile ihtiyaç duyduğumuz ürünlerin ihracına sorunlar çıkardı. ’Şu malzemeyi şurada kullanamazsınız’ dedikleri oldu." diye konuştu.

 

Bugün savunma sanayinde yüzde 80 yerlilik oranına ulaştıkları için hamd ettiklerini söyleyen Çavuşoğlu, "Evet, coğrafya belki kaderimiz. Ama bu millet hiçbir zaman geleceğini başka ülkelerin insafına bırakmamıştır. Bundan sonra da Allah’ın izniyle kendi yolumuzu kendimiz çizeceğiz. Caydırıcı güç arttıkça, savaş riski azalır. Hasımlarınız harekete geçmek için kırk kere düşünmek zorunda kalır. Güçten gelen caydırıcılık barışa hizmet eder." diye konuştu.

 

Polonya’nın Türkiye’den SİHA almasıyla, ilk kez bir NATO ve AB üyesinin envanterine bu ürünleri katmasının önemli olduğunu belirterek isim vermeyeceğini ancak çok sayıda ülkeyle bu konuda temaslarının sürdüğünü söyledi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.