Gündem Haber Girişi: 13.07.2021 - 17:01, Güncelleme: 13.07.2021 - 17:01

Askeri yargı kanunu Genel Kurul'da görüşülecek

 

Askeri yargı kanunu Genel Kurul'da görüşülecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yeni haftada yoğun bir gündemi var. Genel Kurul'da askeri yargı kanununda değişiklik öngören teklif ele alınacak.
Meclis'in yoğun gündeminde bu hafta yargıyı ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor. Askeri yargı kanununda değişiklik yapan kanun teklifi, Genel Kurul gündemine geliyor. Askeri suçlara ilişkin uzman mahkemeler yeniden belirleniyor. Düzenlemeyle, askeri suçlara ilişkin yargılamaları yapacak uzman mahkemeler belirleniyor. Askeri suçların soruşturması ve kovuşturmasında uygulanacak istisnai hükümler de yeniden düzenlenecek. Yüce Divan'da yargılanacak askerlerle ilgili soruşturma, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından yapılacak. 4. yargı paketi Meclis gündeminde olacak. 27 maddelik paket, Adalet Komisyonu'nda görüşülecek. Boşanmış eşe karşı işlenen suçlar, eşe karşı işlenmiş gibi ağır cezaya çarptırılacak. Tutuklamalarda somut delil şartı aranacak. Adli kontrol iki yılla sınırlandırılacak ve 4 ayda bir gözden geçirilecek. Mağduriyetlerin önüne geçmek için adliyelerde 7 gün 24 saat boyunca ifade alınabilecek. Meclis'te bu hafta seçimler de var. Genel Kurul'da ayrıca, Sayıştay Başkanı seçimi yapılacak. Komisyonda Sayıştay için Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener, Sayıştay 6. Daire üyesi Mehmet Aksoy başkanlığa aday gösterilmişti. Genel Kurul'da ayrıca RTÜK'ün boş bulunan 3 üyeliği için de seçim yapılacak. Üyelerin 2'si AK Parti, 1'i MHP kontenjanından belirlenecek.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yeni haftada yoğun bir gündemi var. Genel Kurul'da askeri yargı kanununda değişiklik öngören teklif ele alınacak.

Meclis'in yoğun gündeminde bu hafta yargıyı ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor. Askeri yargı kanununda değişiklik yapan kanun teklifi, Genel Kurul gündemine geliyor.

Askeri suçlara ilişkin uzman mahkemeler yeniden belirleniyor. Düzenlemeyle, askeri suçlara ilişkin yargılamaları yapacak uzman mahkemeler belirleniyor. Askeri suçların soruşturması ve kovuşturmasında uygulanacak istisnai hükümler de yeniden düzenlenecek. Yüce Divan'da yargılanacak askerlerle ilgili soruşturma, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından yapılacak.

4. yargı paketi Meclis gündeminde olacak. 27 maddelik paket, Adalet Komisyonu'nda görüşülecek. Boşanmış eşe karşı işlenen suçlar, eşe karşı işlenmiş gibi ağır cezaya çarptırılacak.
Tutuklamalarda somut delil şartı aranacak. Adli kontrol iki yılla sınırlandırılacak ve 4 ayda bir gözden geçirilecek. Mağduriyetlerin önüne geçmek için adliyelerde 7 gün 24 saat boyunca ifade alınabilecek.

Meclis'te bu hafta seçimler de var. Genel Kurul'da ayrıca, Sayıştay Başkanı seçimi yapılacak. Komisyonda Sayıştay için Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener, Sayıştay 6. Daire üyesi Mehmet Aksoy başkanlığa aday gösterilmişti. Genel Kurul'da ayrıca RTÜK'ün boş bulunan 3 üyeliği için de seçim yapılacak. Üyelerin 2'si AK Parti, 1'i MHP kontenjanından belirlenecek.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)
Yorum özelliği kapalıdır.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.