Dünya Haber Girişi: 25.11.2021 - 09:41, Güncelleme: 25.11.2021 - 09:41

Almanya'da yeni dönem başlıyor

 

Almanya'da yeni dönem başlıyor

Almanya'da devam eden koalisyon görüşmelerinin ardından SPD, Yeşiller ve FDP partileri arasında üçlü bir koalisyonda uzlaşıldığı duyuruldu. Koalisyona partilerin renklerinden dolayı "Trafik Işığı" veriliyordu. 16 yıldır görevde bulunan Başbakan Angela Merkel'in koltuğuna Olaf Scholz geçecek.
Berlin'de basın toplantısı düzenleyen SPD, Yeşiller ve FDP liderleri, yeni koalisyon hükümetini kurma planlarını açıkladı. Sputnik'in haberine göre Almanya'nın 1950'lerden beri ilk üç partili koalisyon hükümeti, "Daha fazla ilerlemeye cesaret et - Özgürlük, Adalet ve Sürdürülebilirlik için İttifak" başlıklı 177 sayfalık plana göre yola koyulacak. Koalisyon anlaşmasının ana hatları şöyle: Asgari ücret saatte 12 euroya yükseltilecek. Oy kullanma yaşı 16'ya düşürülecek. (Astronomik kiralara karşı) Daha fazla konut inşa edilecek. Yılda 400 bin daire hedefinin çeyreğini devlet finanse edecek. Yeşil teknoloji ve dijitalleşmeye yatırım artacak. Göçmenlerin beş yıl ikametten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunmalarına izin verilecek. Çifte vatandaşlığa imkan sağlanacak. Kovid-19 pandemisiyle mücadele için bir kriz ekibi oluşturulacak. Düzenlenmiş esrar satışı yasallaştırılacak. Yeşiller Eşbaşkanları Robert Habeck ile Annalena Baerbock, FDP lideri Christian Lindner, SPD liderleri Norbert Walter-Borjans ile Saskia Esken'le birlikte basın toplantısı düzenleyen  müstakbel Başbakan Olaf Scholz, "Daha fazla ilerleme kaydetmeye cesaret etmek istiyoruz. Almanya'yı en önde tutmak için büyük yatırımlar yapacağız" dedi.
Almanya'da devam eden koalisyon görüşmelerinin ardından SPD, Yeşiller ve FDP partileri arasında üçlü bir koalisyonda uzlaşıldığı duyuruldu. Koalisyona partilerin renklerinden dolayı "Trafik Işığı" veriliyordu. 16 yıldır görevde bulunan Başbakan Angela Merkel'in koltuğuna Olaf Scholz geçecek.

Berlin'de basın toplantısı düzenleyen SPD, Yeşiller ve FDP liderleri, yeni koalisyon hükümetini kurma planlarını açıkladı.

Sputnik'in haberine göre Almanya'nın 1950'lerden beri ilk üç partili koalisyon hükümeti, "Daha fazla ilerlemeye cesaret et - Özgürlük, Adalet ve Sürdürülebilirlik için İttifak" başlıklı 177 sayfalık plana göre yola koyulacak.

Koalisyon anlaşmasının ana hatları şöyle:

Asgari ücret saatte 12 euroya yükseltilecek.

Oy kullanma yaşı 16'ya düşürülecek.

(Astronomik kiralara karşı) Daha fazla konut inşa edilecek. Yılda 400 bin daire hedefinin çeyreğini devlet finanse edecek.

Yeşil teknoloji ve dijitalleşmeye yatırım artacak.

Göçmenlerin beş yıl ikametten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunmalarına izin verilecek.

Çifte vatandaşlığa imkan sağlanacak.

Kovid-19 pandemisiyle mücadele için bir kriz ekibi oluşturulacak.

Düzenlenmiş esrar satışı yasallaştırılacak.

Yeşiller Eşbaşkanları Robert Habeck ile Annalena Baerbock, FDP lideri Christian Lindner, SPD liderleri Norbert Walter-Borjans ile Saskia Esken'le birlikte basın toplantısı düzenleyen  müstakbel Başbakan Olaf Scholz, "Daha fazla ilerleme kaydetmeye cesaret etmek istiyoruz. Almanya'yı en önde tutmak için büyük yatırımlar yapacağız" dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.