Dünya Haber Girişi: 27.09.2021 - 09:09, Güncelleme: 27.09.2021 - 09:09

Almanya sandığa gitti: SPD seçimi birinci sırada tamamladı

 

Almanya sandığa gitti: SPD seçimi birinci sırada tamamladı

Almanya, yaklaşık 16 yıllık Merkel dönemi sonrasında Federal Meclis'e girecek milletvekillerini belirlemek için sandık başına gitti. Federal Seçim Kurulunun ön seçim sonuçlarına göre, SPD yüzde 25, 7, CDU/CSU ise yüzde 24,1 oy aldı.
60 milyon 400 bin seçmenin bulunduğu Almanya, sandık başına gitti. 6 bin 211 aday, Federal Meclis'te yer alabilmek için yarıştı. Seçmen, 16 eyalette 85 bin sandıkta oy kullandı. Sosyal Demokrat Parti seçimi önde tamamladı Federal Seçim Kurulunun ön seçim sonuçlarına göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyların yüzde 25,7'sini alarak seçimi önde tamamladı.  Zafer konuşması yapan Sosyal Demokrat Partinin başbakan adayı Olaf Scholz, "Sonuçlar, seçmenlerin beni başbakan olarak görmek istediklerini gösteriyor. Yıl sonuna kadar yeni bir hükümet kurmak için elimden gelen her şeyi yapacağım" dedi. Hristiyan Birlik Partileri az farkla ikinci sırada Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) yüzde 24,1 oy oranı ile ikinci oldu.  Hristiyan Birlik partilerinin başbakan adayı Armin Laschet, bir koalisyon kurmak için elinden geleni yapacağını söyledi. Yeşiller Partisi yüzde 14,8, aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi Afd yüzde 10,3, Sol Parti yüzde 4,9 oy aldı.  109 Türk aday da seçimde yarıştı Almanya'da aralarında Türklerin de bulunduğu yaklaşık 7 milyon 400 bin göçmen seçmen var. Çeşitli partilerden 109 Türk kökenli aday da Federal Meclis'e girmek için yarıştı. Başbakan Merkel, yeni hükümetin kurulmasıyla, görevini resmen bırakacak. 3 partili koalisyon beklentisi Seçim sonrası 3 partili bir koalisyon beklentisi ağırlık kazandı. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler koalisyon görüşmelerine çevrilecek. Anketlere göre, Almanya'da 8 koalisyon ihtimali bulunuyor ve görüşmeler, 2013'te 86, 2017'de de 171 gün sürmüştü.  
Almanya, yaklaşık 16 yıllık Merkel dönemi sonrasında Federal Meclis'e girecek milletvekillerini belirlemek için sandık başına gitti. Federal Seçim Kurulunun ön seçim sonuçlarına göre, SPD yüzde 25, 7, CDU/CSU ise yüzde 24,1 oy aldı.

60 milyon 400 bin seçmenin bulunduğu Almanya, sandık başına gitti.

6 bin 211 aday, Federal Meclis'te yer alabilmek için yarıştı. Seçmen, 16 eyalette 85 bin sandıkta oy kullandı.

Sosyal Demokrat Parti seçimi önde tamamladı

Federal Seçim Kurulunun ön seçim sonuçlarına göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyların yüzde 25,7'sini alarak seçimi önde tamamladı. 

Zafer konuşması yapan Sosyal Demokrat Partinin başbakan adayı Olaf Scholz,
"Sonuçlar, seçmenlerin beni başbakan olarak görmek istediklerini gösteriyor. Yıl sonuna kadar yeni bir hükümet kurmak için elimden gelen her şeyi yapacağım" dedi.

Hristiyan Birlik Partileri az farkla ikinci sırada

Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) yüzde 24,1 oy oranı ile ikinci oldu. 

Hristiyan Birlik partilerinin başbakan adayı Armin Laschet, bir koalisyon kurmak için elinden geleni yapacağını söyledi.

Yeşiller Partisi yüzde 14,8, aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi Afd yüzde 10,3, Sol Parti yüzde 4,9 oy aldı. 

109 Türk aday da seçimde yarıştı

Almanya'da aralarında Türklerin de bulunduğu yaklaşık 7 milyon 400 bin göçmen seçmen var. Çeşitli partilerden 109 Türk kökenli aday da Federal Meclis'e girmek için yarıştı.

Başbakan Merkel, yeni hükümetin kurulmasıyla, görevini resmen bırakacak.

3 partili koalisyon beklentisi

Seçim sonrası 3 partili bir koalisyon beklentisi ağırlık kazandı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler koalisyon görüşmelerine çevrilecek. Anketlere göre, Almanya'da 8 koalisyon ihtimali bulunuyor ve görüşmeler, 2013'te 86, 2017'de de 171 gün sürmüştü.  

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.