Dünya Haber Girişi: 26.08.2021 - 09:56, Güncelleme: 26.08.2021 - 09:56

Afganistan'dan tek yön bilet 6 bin 500 dolar!

 

Afganistan'dan tek yön bilet 6 bin 500 dolar!

Taliban vahşetinden kaçanları kurtarmak için dünya zamana karşı yarış verirken, Kabil Havalimanı çevresinde bugün büyük bir kalabalık toplandı. ABD Afganistan'da sıkışıp kalmış 1500 vatandaşı olduğunu açıkladı, bir milyarder ise utanç verici bir öneri sundu.
Afganistan'ın başkenti Kabil'de 31 Ağustos saat 24.00'e geri sayım başlarken, Batılı ülkeler gece yarısı havalimanı çevresinde 'terör' alarmı verdi ve bu sabah yine kaotik görüntüler vardı. ABD ve İngiltere, Çarşamba akşamından itibaren vatandaşlarından Kabil Havalimanı'ndan uzak durmalarını isteyen uyarılar yaptı. Uyarılara göre, özellikle karayoluyla havalimanına gidişler aşırı tehlikeli. ABD'nin Kabil Büyükelçiliği ise, havalimanındaki üç kapıda bulunan vatandaşlarının hızla uzaklaşmasını istedi, 'terör saldırısı' tehdidinin sona erip ermediğine yönelik herhangi bir açıklama yok. BÜYÜK BİR KALABALIK TOPLANDI Buna karşın, Reuters haber ajansı, bir Batılı diplomata dayandırdığı haberinde, terör örgütü DEAŞ'ın saldırı ihtimaline rağmen Kabil Havalimanı çevresinde büyük bir kalabalığın toplandığını bildiriyor. Ellerinde ABD pasaportu veya vizesi olan yaklaşık 1500 kişinin havalimanına ulaşmaya çalıştığını kaydeden Reuters, Çarşamba günü yavaşlayan tahliye uçuşlarının bugün ivme kazanacağını aktardı. ABD'nin özel askeri şirketi Blackwater'ın kurucusu Eric Prince ise, 31 Ağustos tarihinden sonra Afganistan'dan çıkmak isteyenlere yardım edeceklerini söyledi. Elbette, bir bedel karşılığında. Wall Street Journal'ın haberine göre, milyarder Eric Prince Kabil Havalimanı'na uçak seferleri düzenleyecek ve tek bir koltuğun bilet fiyatı ise 6 bin 500 dolar olacak. HELİKOPTERLE KURTARDILAR ABD ordusu, Kabil'de sıkışıp kalan 20 kişiyi havalimanına taşımak için helikopterle operasyon düzenledi. BBC muhabiri Paul Adams, analizinde yeni 'terör uyarısı'nın çok spesifik olduğunu vurguluyor: "Kabil Havalimanı'na seyahat etmeyin, diyor. Hatta o bölgedeyseniz güvenli bir yere gidin ve bir sonraki açıklamayı bekleyin diyor. Genelde yetkililer muhtemel tehdidin içeriğine ve detaylarına yönelik yorumda bulunmazlar. Ancak bu durum, ABD Başkanı Joe Biden'ın DEAŞ tehdidine yönelik sözlerinden 24 saat sonra değişti. Havalimanında kalabalık grupların tahliyesinden sorumlu komutanlar, olası bir canlı bomba saldırısından gittikçe daha fazla endişe duymaya başladı." DEAŞ TALİBAN'I AŞAĞILADI Suriye ve Irak'ta sahada kaybettikten sonra Afganistan'da birçok saldırı düzenleyen DEAŞ, Kabil'in düşmesinin ardından yayın organlarından birinde Taliban'ı yerden yere vuran bir yazıya yer verdi.
Taliban vahşetinden kaçanları kurtarmak için dünya zamana karşı yarış verirken, Kabil Havalimanı çevresinde bugün büyük bir kalabalık toplandı. ABD Afganistan'da sıkışıp kalmış 1500 vatandaşı olduğunu açıkladı, bir milyarder ise utanç verici bir öneri sundu.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de 31 Ağustos saat 24.00'e geri sayım başlarken, Batılı ülkeler gece yarısı havalimanı çevresinde 'terör' alarmı verdi ve bu sabah yine kaotik görüntüler vardı.

ABD ve İngiltere, Çarşamba akşamından itibaren vatandaşlarından Kabil Havalimanı'ndan uzak durmalarını isteyen uyarılar yaptı. Uyarılara göre, özellikle karayoluyla havalimanına gidişler aşırı tehlikeli.

ABD'nin Kabil Büyükelçiliği ise, havalimanındaki üç kapıda bulunan vatandaşlarının hızla uzaklaşmasını istedi, 'terör saldırısı' tehdidinin sona erip ermediğine yönelik herhangi bir açıklama yok.

BÜYÜK BİR KALABALIK TOPLANDI

Buna karşın, Reuters haber ajansı, bir Batılı diplomata dayandırdığı haberinde, terör örgütü DEAŞ'ın saldırı ihtimaline rağmen Kabil Havalimanı çevresinde büyük bir kalabalığın toplandığını bildiriyor.

Ellerinde ABD pasaportu veya vizesi olan yaklaşık 1500 kişinin havalimanına ulaşmaya çalıştığını kaydeden Reuters, Çarşamba günü yavaşlayan tahliye uçuşlarının bugün ivme kazanacağını aktardı.

ABD'nin özel askeri şirketi Blackwater'ın kurucusu Eric Prince ise, 31 Ağustos tarihinden sonra Afganistan'dan çıkmak isteyenlere yardım edeceklerini söyledi. Elbette, bir bedel karşılığında.

Wall Street Journal'ın haberine göre, milyarder Eric Prince Kabil Havalimanı'na uçak seferleri düzenleyecek ve tek bir koltuğun bilet fiyatı ise 6 bin 500 dolar olacak.

HELİKOPTERLE KURTARDILAR

ABD ordusu, Kabil'de sıkışıp kalan 20 kişiyi havalimanına taşımak için helikopterle operasyon düzenledi. BBC muhabiri Paul Adams, analizinde yeni 'terör uyarısı'nın çok spesifik olduğunu vurguluyor:

"Kabil Havalimanı'na seyahat etmeyin, diyor. Hatta o bölgedeyseniz güvenli bir yere gidin ve bir sonraki açıklamayı bekleyin diyor. Genelde yetkililer muhtemel tehdidin içeriğine ve detaylarına yönelik yorumda bulunmazlar.

Ancak bu durum, ABD Başkanı Joe Biden'ın DEAŞ tehdidine yönelik sözlerinden 24 saat sonra değişti. Havalimanında kalabalık grupların tahliyesinden sorumlu komutanlar, olası bir canlı bomba saldırısından gittikçe daha fazla endişe duymaya başladı."

DEAŞ TALİBAN'I AŞAĞILADI

Suriye ve Irak'ta sahada kaybettikten sonra Afganistan'da birçok saldırı düzenleyen DEAŞ, Kabil'in düşmesinin ardından yayın organlarından birinde Taliban'ı yerden yere vuran bir yazıya yer verdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.