Dünya Haber Girişi: 12.07.2021 - 11:26, Güncelleme: 13.07.2021 - 22:12

ABD'de ırkçılık skandalı! Dünyaca ünlü şirkete dava açıldı

 

ABD'de ırkçılık skandalı! Dünyaca ünlü şirkete dava açıldı

ABD'de son yıllarda yükselmeye başlayan, başta siyahi ve Latin Amerika kökenlilere yönelik ırkçılık büyük skandalların yaşanmasına sebep oluyor.
 Bunun son örneği ise Florida'daki dünyanın en büyük film şirketlerinden birine ait tema parkında yaşandı. ABD'de artık kökleşmiş hale gelen ancak özellikle Trump'ın başkanlık döneminde tırmanışa geçen ırkçılık ülkenin birçok yerinde saldırılar yaşanmasına ve skandal görüntülerin oluşmasına sebep oluyor. Özellikle siyahilere ve Latin Amerikalılara yönelen şiddetten koronavirüs pandemisinden beri Asyalılar da nasibini alıyor. Bu skandalla bir yenisi de Florida eyaletinin Orange County şehrinde eklendi. Dünyaca ünlü film prodüksiyon ve dağıtım şirketi Universal'in Florid'daki ünlü tema parkı Universal Orlando'da yaşanan ırkçılık skandalı eleştiri yağmuruna tutulan ve hali hazırda tazminat davasına konu olan akılalmaz bir habere konu oldu. Tema parkını ziyaret eden biri siyahi melez diğeri ise Latin Amerika kökenli iki aile, parkta yaşadıkları yüzünden Universal Orlando'ya 30 bin dolarlık tazminat davası açtı. Skandal olay 26 Haziran'da yaşandı. Tüm dünyada gişe rekorları kıran ve özellikle çocuklar tarafından çok sevilen animasyon filmi Despicable Me / Çılgın hırsız filminin baş karakteri "Gru" kostümü giyerek parka gelen çocukları etrafta gezdiren ve onlara eğlenceli dakikalar yaşatmakla sorumlu olan bir çalışanın biri siyahi melezi diğeri ise Latin Amerika kökenli olan iki çocuğa, kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirirlerken ırkçılık yaptığı ortaya çıktı. Fotoğraflarda Gru kostümü giyen ve yüzü kostümün başlığıyla kapandığı için görünmeyen kişinin ABD'lı "white supremacist" yani beyaz ırkın üstünlüğünü savunan gruplar tarafından da kullanılan ve beyaz olmayan ırkları aşağılayan bir el hareketi yaptıkları görülüyor.
ABD'de son yıllarda yükselmeye başlayan, başta siyahi ve Latin Amerika kökenlilere yönelik ırkçılık büyük skandalların yaşanmasına sebep oluyor.

 Bunun son örneği ise Florida'daki dünyanın en büyük film şirketlerinden birine ait tema parkında yaşandı.

ABD'de artık kökleşmiş hale gelen ancak özellikle Trump'ın başkanlık döneminde tırmanışa geçen ırkçılık ülkenin birçok yerinde saldırılar yaşanmasına ve skandal görüntülerin oluşmasına sebep oluyor. Özellikle siyahilere ve Latin Amerikalılara yönelen şiddetten koronavirüs pandemisinden beri Asyalılar da nasibini alıyor.

Bu skandalla bir yenisi de Florida eyaletinin Orange County şehrinde eklendi. Dünyaca ünlü film prodüksiyon ve dağıtım şirketi Universal'in Florid'daki ünlü tema parkı Universal Orlando'da yaşanan ırkçılık skandalı eleştiri yağmuruna tutulan ve hali hazırda tazminat davasına konu olan akılalmaz bir habere konu oldu.

Tema parkını ziyaret eden biri siyahi melez diğeri ise Latin Amerika kökenli iki aile, parkta yaşadıkları yüzünden Universal Orlando'ya 30 bin dolarlık tazminat davası açtı.

Skandal olay 26 Haziran'da yaşandı. Tüm dünyada gişe rekorları kıran ve özellikle çocuklar tarafından çok sevilen animasyon filmi Despicable Me / Çılgın hırsız filminin baş karakteri "Gru" kostümü giyerek parka gelen çocukları etrafta gezdiren ve onlara eğlenceli dakikalar yaşatmakla sorumlu olan bir çalışanın biri siyahi melezi diğeri ise Latin Amerika kökenli olan iki çocuğa, kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirirlerken ırkçılık yaptığı ortaya çıktı.

Fotoğraflarda Gru kostümü giyen ve yüzü kostümün başlığıyla kapandığı için görünmeyen kişinin ABD'lı "white supremacist" yani beyaz ırkın üstünlüğünü savunan gruplar tarafından da kullanılan ve beyaz olmayan ırkları aşağılayan bir el hareketi yaptıkları görülüyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)
Yorum özelliği kapalıdır.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.