Asayiş Haber Girişi: 04.09.2021 - 14:47, Güncelleme: 04.09.2021 - 14:47

ABD ve İsviçre'den satın alınıyordu... Milli olarak geliştirildi

 

ABD ve İsviçre'den satın alınıyordu... Milli olarak geliştirildi

Makine ve Kimya Endüstrisi ihracatla ekonomiye, yeni silahlarla ise Türk Silahlı Kuvvetleri'ne güç verecek. MKE'nin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için ABD menşeli Phalanx CIWS muadili "Yakın Hava Savunma Sistemi"ni 12 ay gibi kısa bir sürede geliştirmeyi başardığı ifade edildi
Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) AŞ, yeni ülkelerde imzaladığı ihracat sözleşmeleriyle ekonomiye, geliştirdiği yeni silah sistemleriyle de Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) güç verecek. Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ Genel Müdürü Yasin Akdere, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarının teknolojisini geliştirmeye yönelik kendilerine verilen görevleri yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.   Bu çalışmaların görücüye çıktığı 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nın (IDEF 2021) MKE AŞ için çok verimli geçtiğini vurgulayan Akdere, 21 ülkeden 52 delegasyonla toplantılar yaptıklarını bildirdi. TSK ve emniyet güçlerinin ihtiyaçlarını karşılama yanında bir diğer önemli amaçlarının ihracatın artırılması olduğunu dile getiren Akdere, bu doğrultuda yapılan görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini ifade etti. Akdere, şöyle konuştu: "Ürdün'de fişek hattı kurulum projesinin imzasını yakın zamanda atmıştık. Bunun devamı geldi, Ürdün'de ikinci bir projeyi hayata geçirip 12,7 milimetre fişek hattı kurulumu gerçekleştireceğiz. 4 ülkeyle daha fişek hattı kurulumuna yönelik imza aşamasına gelmiş durumdayız. Fişek fabrikası kurumuyla kalmayacak. Çünkü biz çözüm öneriyoruz. Bundan dolayı da tüm tedarik zincirini dikkate alıyoruz. Barut fabrikalarının kurulumuyla ilgili de ön anlaşmaları imzalamış bulunmaktayız." TSK'ya elektrikli ZMA ve tekerlekli Panter Fuarda 8 ana sözleşmeye imza attıklarına işaret eden Akdere, bunlardan birinin "elektrikli zırhlı muharebe aracına (ZMA)" yönelik olduğunu söyledi. Akdere, bu kapsamda 25 milimetre kara topu, gece-gündüz görüş yeteneği, lazer ölçüm sistemlerine sahip 50 elektrikli ZMA'yı güvenlik güçlerine teslim edeceklerini belirtti. Elektrikli motor macerasına zırhlı personel taşıyıcıyla başladıklarını ifade eden Yasin Akdere, motor tedarikinde yaşanan sıkıntılara karşı geliştirdikleri bu çözümün 26 testi başarıyla tamamladığını, bu cesaretle de ZMA Projesi'ni tamamladıklarını söyledi. Akdere, "Elektrikli ZMA 4 saat gibi kısa sürede şarj edilebiliyor ve 600 kilometre menzili var. Hibrit jeneratör koyduk, motora da gerek görmedik. Jeneratörle, elektrikli pil paketiyle hizmete sunuldu. Bu konuda yetkin birçok firma var. Eylül ayından sonra onlarla beraber bu çözümü paylaşarak ihracat potansiyelini daha da geliştirmek istiyoruz." dedi.      
Makine ve Kimya Endüstrisi ihracatla ekonomiye, yeni silahlarla ise Türk Silahlı Kuvvetleri'ne güç verecek. MKE'nin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için ABD menşeli Phalanx CIWS muadili "Yakın Hava Savunma Sistemi"ni 12 ay gibi kısa bir sürede geliştirmeyi başardığı ifade edildi

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) AŞ, yeni ülkelerde imzaladığı ihracat sözleşmeleriyle ekonomiye, geliştirdiği yeni silah sistemleriyle de Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) güç verecek.

Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ Genel Müdürü Yasin Akdere, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarının teknolojisini geliştirmeye yönelik kendilerine verilen görevleri yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.

 

Bu çalışmaların görücüye çıktığı 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nın (IDEF 2021) MKE AŞ için çok verimli geçtiğini vurgulayan Akdere, 21 ülkeden 52 delegasyonla toplantılar yaptıklarını bildirdi.

TSK ve emniyet güçlerinin ihtiyaçlarını karşılama yanında bir diğer önemli amaçlarının ihracatın artırılması olduğunu dile getiren Akdere, bu doğrultuda yapılan görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini ifade etti. Akdere, şöyle konuştu:

"Ürdün'de fişek hattı kurulum projesinin imzasını yakın zamanda atmıştık. Bunun devamı geldi, Ürdün'de ikinci bir projeyi hayata geçirip 12,7 milimetre fişek hattı kurulumu gerçekleştireceğiz. 4 ülkeyle daha fişek hattı kurulumuna yönelik imza aşamasına gelmiş durumdayız. Fişek fabrikası kurumuyla kalmayacak. Çünkü biz çözüm öneriyoruz. Bundan dolayı da tüm tedarik zincirini dikkate alıyoruz. Barut fabrikalarının kurulumuyla ilgili de ön anlaşmaları imzalamış bulunmaktayız."

TSK'ya elektrikli ZMA ve tekerlekli Panter

Fuarda 8 ana sözleşmeye imza attıklarına işaret eden Akdere, bunlardan birinin "elektrikli zırhlı muharebe aracına (ZMA)" yönelik olduğunu söyledi. Akdere, bu kapsamda 25 milimetre kara topu, gece-gündüz görüş yeteneği, lazer ölçüm sistemlerine sahip 50 elektrikli ZMA'yı güvenlik güçlerine teslim edeceklerini belirtti.

Elektrikli motor macerasına zırhlı personel taşıyıcıyla başladıklarını ifade eden Yasin Akdere, motor tedarikinde yaşanan sıkıntılara karşı geliştirdikleri bu çözümün 26 testi başarıyla tamamladığını, bu cesaretle de ZMA Projesi'ni tamamladıklarını söyledi.

Akdere, "Elektrikli ZMA 4 saat gibi kısa sürede şarj edilebiliyor ve 600 kilometre menzili var. Hibrit jeneratör koyduk, motora da gerek görmedik. Jeneratörle, elektrikli pil paketiyle hizmete sunuldu. Bu konuda yetkin birçok firma var. Eylül ayından sonra onlarla beraber bu çözümü paylaşarak ihracat potansiyelini daha da geliştirmek istiyoruz." dedi.

 

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)
Yorum özelliği kapalıdır.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.