Dünya Haber Girişi: 13.10.2021 - 12:49, Güncelleme: 13.10.2021 - 12:49

18 yaşından küçüklere çakmak ve çakmak gazı yasak

 

18 yaşından küçüklere çakmak ve çakmak gazı yasak

İzmir'de 18 yaşından küçüklere çakmak ve çakmak gazı satışı yasaklandı. Kararın uygulanması ve yerine getirilmesine aykırı davrananlara para cezası uygulanacak.
İnsan sağlığına zararlı uçucu bir gaz olan çakmak gazı, koklanması halinde bağımlılık yapabildiği hatta ölümle sonuçlanan sağlık problemlerine neden olabiliyor. Bu maddelere çocukların erişiminin engellenmesi amacıyla ilgili kanunlar kapsamında karar alındığı kaydedilen Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "İzmir ili sınırları içerisinde çakmak ve çakmak gazı satışı yapan kişi ve her türlü iş yerini kapsayan emir gereği, insan sağlığının zararlı uçucu bir gaz olan çakmak gazının zararlarından çocuklarımızın korunması amacıyla her türlü çakmak ve çakmak gazı 18 yaşından küçük olanlara satılmayacaktır. Kararın uygulanması ve yerine getirilmesine aykırı davrananlara, fiilleri başka bir suç oluşturmuyor ise kolluk kuvvetlerince 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi uyarınca "emre aykırı davranış" suçlamasıyla idari para cezası uygulanacaktır."
İzmir'de 18 yaşından küçüklere çakmak ve çakmak gazı satışı yasaklandı. Kararın uygulanması ve yerine getirilmesine aykırı davrananlara para cezası uygulanacak.

İnsan sağlığına zararlı uçucu bir gaz olan çakmak gazı, koklanması halinde bağımlılık yapabildiği hatta ölümle sonuçlanan sağlık problemlerine neden olabiliyor.

Bu maddelere çocukların erişiminin engellenmesi amacıyla ilgili kanunlar kapsamında karar alındığı kaydedilen Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"İzmir ili sınırları içerisinde çakmak ve çakmak gazı satışı yapan kişi ve her türlü iş yerini kapsayan emir gereği, insan sağlığının zararlı uçucu bir gaz olan çakmak gazının zararlarından çocuklarımızın korunması amacıyla her türlü çakmak ve çakmak gazı 18 yaşından küçük olanlara satılmayacaktır.

Kararın uygulanması ve yerine getirilmesine aykırı davrananlara, fiilleri başka bir suç oluşturmuyor ise kolluk kuvvetlerince 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi uyarınca "emre aykırı davranış" suçlamasıyla idari para cezası uygulanacaktır."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.